تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ آموزش

اتصال فیزیکی اجزای شبکه | کابل شبکه

کابل شبکه به عنوان یک رسانه ،وظیفه اتصال فیزیکی اجزای شبکه را بر عهده دارد. علیرغم اینکه امروزه شبکه های بی سیم جایگاه خاصی پیدا کرده و مشکلات کابل کشی را ندارند، اما هنوز ۹۰ درصد شبکه ها از کابل برای اتصال استفاده می کنند. کابل شبکه انواع مختلفی دارد و بر اساس پروتکل مورد استفاده در لایه data link ویا توپولوژی شبکه، نوع مشخصی از آن می تواند به کار رود. یکی دیگر از نکاتی که در انتخاب نوع کابل اهمیت می یابد، زمینه استفاده شبکه و یا تعداد کاربران آن است . به این معنا که شبکه ای که به پهنای باند مشخصی نیاز دارد ، به کابلی احتیاج خواهد داشت که توانایی در اختیار قرار دادن آن پهنای باند را داشته باشد .

در مجموع سه نوع کابل مورد بررسی قرار می گیرد که عبارتند از:

۱٫ Coaxial

۲٫ Twisted pair

۳٫ Fiber Optic

 

کابل coaxial یا هم محور

این کابل که از آن در سیستم ارتباط آنتن با تلویزیون و نیز شبکه های تلویزیونی کابلی استفاده فراوانی می شود ، از چند بخش تشکیل می گردد که بترتیب داخل به خارج عبارتند از:

۱-هسته مسی ۲-عایق ۳-لایه ای رشته مانند از مس یا آلومینیوم ۴-روکش بیرونی پی وی سی یا تفلن

این کابل در گذشته در شبکه های با توپولوژی خطی استفاده می شد. نوع RG-8 آن در شبکه های thick ١ و نوع RG-58 در شبکه های thin به کار می رفت و نام کانکتورهای مورد استفاده نیز به ترتیب N connector و BNC بود .

 

کابل های سری TP (cable Twisted Pair)

کابل های سری TP یا “زوج های به هم تابیده” امروزه رایج ترین کابل های مورد استفاده در شبکه ها هستند. کابلهای به هم تابیده دارای ویژگی هایی مانند انعطاف پذیری و خمش بالا و همچنین مقاومت بیشتر در برابر تداخلات امواج الکترو مغناطیسی می باشند. در این کابل ها بسته به نوع آن، ۴ یا ۸ رشته سیم عایق دار وجود دارد که به صورت ۲ یا ۴ زوج بوده وهر زوج با تعداد دور مشخصی در اینچ به هم تابیده شده اند . تابیده گی زوج سیم ها به این کابل ها اجازه میدهد تا علاوه بر تداخل بسیار کمتر داخلی (نویز سیمها روی هم) نسبت به اثر میدان های خارجی نیز مقاوم تر باشند.

این کابلها بر اساس میزان تحمل نویز نیز در دو نوع ارائه می شوند که عبارتند از کابلهای UTP (Unshielded) ، STP (Sheilded). کابل های سری STP نسبت به UTP دارای یک عایق از جنس فویل هستند که میان روکش بیرونی و رشته سیمها قرار می گیرد و کابل را نسبت به میدان های خارجی بسیار مقاوم تر می سازد. به همین علت این نوع کابل نسبت به نوع UTP گرانتر است. همچنین این نوع کابل بر خلاف UTP تنها دارای دو زوج(چهار سیم) می باشد. کانکتوری که برای کابل های UTP استفاده می شود ، RJ45 نام دارد.

کابل های UTP انواع مختلفی دارند و در category های مختلفی تولید می شوند. در جدول ۲-۱ این categoryها به همراه موارد استفاده آنها آمده است.

کابل های cat1 در شبکه های تلفن برای انتقال voice و نه data به کار می رفتند . کابل های cat2 مانند کابل های cat1 جهت انتقال voice به کار می رفتند ، اما شرکتIBM از این کابل به علت ارائه سرعت بالاتر برای اتصال ترمینال ها به کامپیوتر Mainframe نیزاستفاده کرد. همچنین این کابل در شبکه های token ring نیز استفاده شد. کابل های cat3 اساساً برای استفاده در شبکه های تلفن طراحی شدند و امروزه نیز استفاده فراوانی دارند. از این کابل در شبکه های اترنت با سرعت ۱۰ مگا بیت یا ۱۰BASE-T نیزاستفاده می شود. کابل های cat4 هم نسبت به cat3 سرعت انتقال بالا تری را فراهم می کنند(تا ۱۶ مگابیت). رایج ترین کابل هایی که امروزه در شبکه های LAN به کار می روند کابلهای cat5 و cat5.eهستند .از کابل cat5 در شبکه هایی تا سرعت ۱۰۰ مگابیت در ثانیه( Fast Ethernet) و ا زcat5.e در شبکه های تا سرعت ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه Gigabit Ethernet))استفاده می شود. قابل ذکر است که در شبکه های Ethernet تنها از دو زوج سیم این کابلها ،یکی برای ارسال داده و دیگری برای دریافت داده استفاده می گردد . مشابهت کابل های تلفن(cat3 ) وشبکه cat5)) این امتیاز را فراهم کرده که متخصصینی که شبکه های تلفن را نصب می کنند با کمی آشنایی توانایی نصب کابل های شبکه را نیز داشته باشند. کابل cat6 جدیدترین کابل معرفی شده برای اتصال سیستمها می باشد و ویژگی های برتری مانند سرعت انتقال ۱۰۰۰ مگابیت و مقاومت بیشتر در برابر تداخلات مغناطیسی به دلیل استفاده از عایق اضافی میان زوج ها را داراست.

 

 

 

HACKED BY SudoX — HACK A NICE DAY.

0 دیدگاه 131 بازدید 4
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.