تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ آموزش , تکنولوژی

انتخابات آمریکا , اهمیت الکترال کالج

روند انتخابات آمریکا در واقع دموکراسی غیر مستقیم است. بنیانگذاران قانون اساسی آمریکا از حدود سیصد سال پیش، روش انتخاب غیر مستقیم را پایه گذاری کردند چون انتخاب مستقیم توسط آراء مردم را به علت احتمال فساد و سوءاستفاده،آسیب پذیر می‌دانستند و در واقع دموکراسی را حکومت توده های نا آگاه تلقی می‌کردند؛ و علت دوم اینکه این سیستم به رای ایالت‌های کم جمعیت بهای بیشتری می‌دهد.
در انتخابات عمومی ۸نوامبر، مردم علاوه بر اینکه با رای مستقیم به کاندیدای مورد نظر رای میدهند، اعضاء الکترال کالج را هم انتخاب می‌کنند که در واقع رکن اصلی سیستم رای دهی آمریکاست.
سهمیه الکترال هر ایالت، بر اساس مجموع تعداد نمایندگان مجلس و سناتورهای آن ایالت تعیین میشود. به این ترتیب که هر ایالت آمریکا دو سناتور دارد و تعدادی نماینده مجلس که بر اساس جمعیت آن ایالت مشخص شده؛ به ازاء هر ۵۷۰ هزار نفرجمعیت، یک نماینده مجلس وجود دارد و تعداد سناتورهای هر ایالت‌، صرفنظر از جمعیتش، دو نفر است.
بر این اساس هر ایالت در الکترال کالج تعداد مشخصی نماینده دارد. کم جمعیت‌ترین ایالت ۳ الکترال و پرجمعیت‌ترین ایالت۵۵ الکترال دارد.
یک ماه بعد از انتخابات عمومی ۸ نوامبر، اعضاء الکترال کالج که توسط مردم هر ایالت انتخاب شده و هیچ سمَت دولتی ندارند، در هر ایالت تشکیل جلسه داده و بر اساس رای اکثریت مردم آن ایالت، به یکی از کاندیداها رای می‌دهند و در واقع رییس جمهور بر اساس رای این مجمع انتخاب میشود
تعداد کل اعضاء الکترال کالج ۵۳۸ نفر است و هر نامزدی که بیش از نصف آراء یعنی حداقل ۲۷۰ رای از این مجمع به دست آورد رییس جمهور بعدی آمریکا خواهد بود.
انتقادی که به این سیستم وارد است، در شرایط احتمالیست که ممکن است یکی از نامزدها اکثریت آراء مستقیم مردم را به دست نیاورده باشد اما بخاطر اکثریت رای الکترالی که به دست آورده،برنده انتخابات شود شبیه وضعیتی که در سال ۲۰۰۰ و انتخابات جورج بوش اتفاق افتاد.

تا کمتر از ۲۴ ساعت دیگر انتخابات اخیر هم انجام میشه و باید دید کدام یک از طرفین بیشتر از ۲۷۰ رای الکترال که عدد طلایی نام گذاری شده را به خود اختصاص خواهد داد .

0 دیدگاه 137 بازدید 6
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.