تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ سایر تکنولوژی ها , گجت

ساخت تتوهای الکترونیکی هوشمند توسط محققان

در آینده تتوها چیزی بیشتر از جوهر روی پوست خواهند بود

محققان موفق به ساخت نوع جدیدی از تتوی موقت با تکنولوژی بالا شده اند که می توانند به عنوان کنترل کننده برای اپلیکیشن های گوشی های هوشمند و دیگر دستگاه‌ها استفاده شوند. این تتوها که DuoSkin  نام دارند با هم کاری محققان دانشگاه ام آی تی و تحقیق و توسعه مایکروسافت طراحی و ساخته شدند.

این تتوهای موقت دقیقا مانند هر تتوی موقت دیگری اجرا می شوند با این تفاوت که از ورق طلا (و گاهی ال ای دی) ساخته شده اند که بیشتر به جواهرات شباهت دارند تا تتوهای موقت دهه های گذشته.

تتوهایی که نمونه های پیوند دهنده تکنولوژی و هنر می‌باشند پدیده جدیدی نیستند. در گذشته شاهد طراحی تتوهایی توسط تیم شرکت موتورولا برای قفل تلفن های همراه هوشمند بوده ایم و حتی تیم تحقیقاتی دیگری تتوهایی را برای جمع آوری عرق بدن و تولید انرژی الکتریکی از طریق آن طراحی کرده بود.

در مقاله ای که قرار است در نمایشگاه بین المللی کامپیوترهای پوشیدنی پیش رو ارائه شود، محققان سه کاربرد اصلی این تتوهای موقت را به این صورت شرح داده‌اند: یک ابزار ورودی به عنوان مثال یک اپلیکیشن تلفن همراه هوشمند که به وسیله آن شما می توانید چیزی را کنترل کنید، یک ابزار خروجی که خود تتو به عنوان نمایشگر استفاده می شود، یا یک ابزار ارتباطی وقتی که تتوها از تکنولوژی NFC برای ارسال اطلاعات به دیگر دستگاه‌ها استفاده می‌ کنند.

بیایید با مثال ورودی شروع کنیم. فرض کنید ابزار ورودی نوعی صفحه لمسی است. ایده آن بسیار به پروژه Jacuard  گوگل شباهت دارد(که برای ساخت تاچ پد های پوشیدنی سنسورهایی را در لباس جاسازی می کند). اما در Duoskin سنسورها درون تتوها جاسازی شده‌اند که این امر امکان اتصال به کامپیوتر یا تلفن همراه هوشمند و کنترل اپلیکیشن‌ها را به وسیله ضربه زدن به تتو فراهم می‌کند.

محققان مدل اولیه‌ای از این تتوهای موقت (در مقاله دانشگاه ام آی تی  از  آن  با نام “النگوی پوستی” یاد می‌شود که احتمالا نامناسب ترین توصیف است)  ساخته‌اند که در آن تتو به کامپیوتر Arduino، که با یک اپلیکیشن موزیک تلفن همراه هوشمند pair شده، متصل است.

DuoSkin همچنین این قابلیت را دارد که به عنوان یک ابزار خروجی مورد استفاده قرار گیرد و تتوها نمایشگر اطلاعات باشند. محققان ام آی تی و مایکروسافت به وسیله اپلیکیشنی به نام “هم آهنگی زوجین” برای همسران این را شرح دادند و امکان سهیم شدن در احساسات یکدیگر را برای زوجین فراهم آوردند.

یکی از زوجین یک “کلید خُلق­­­” (mood button) به بازیو خود پوشیده و در زمان احساس عصبانیت آن را فشار داد. فشردن کلید خُلق منجر به روشن شدن تتوی به شکل شعله‌ی طرف مقابل(که درون آن ال ای دی هایی کارگذاشته شده بود) گشته و به رنگ سفید تغییر رنگ بدهد و نتیجتا آنها بتوانند بدانند که همسرشان در چه زمانی عصبانی شده.

به صورت مشابه، محققان همچنین تتویی ساختند که بر اساس دمای لحظه‌ای بدن شخصی که آن را می پوشد به رنگ سفید یا قرمز  در می آید.

همچنین محققان یک نسخه با قابلیت NFC  ساختند که قابلیت تبادل اطلاعات از طریق برخورد جزئی تتو و تلفن همراه هوشمند را داشت. در مدل اولیه ی ساخته شده، محققان توانستند توسط اپلیکیشن تلفن همراه هوشمند، با برخورد جزئی تلفن همراه و تتو “وضعیت پوست” خود را با هم به اشتراک بگذارند ولی این متدی است که توسط آن امکان اشترک گذاری هر نوع اطلاعاتی وجود دارد. (لازم به ذکر است، دیگر شرکتها از جمله گوگل، پیش از این آزمایشهایی را بر روی تتوهای موقت با قابلیت NFC به انجام رسانده‌اند)

گرچه تا کنون این تکنولوژی اکثرا در سطح آزمایشی بوده اما DuoSkin چشم انداز جالبی را برای ظاهر و کاربرد تتوهای آینده نوید می‌دهد.

Cindy Hsin-Liu Kao دانشجوی دکترایی است که بر روی این پروژه کار کرده. او در باره این تتوها می‌گوید:«در آینده وقتی شما برای خالکوبی وارد یک محل می‌شوید، به هنگام خروج با تتوهایی شبیه به این خارج می‌شوید. آنها فقط از نظر فنی پیچیده نیستند بلکه ادامه و توسعه خود شما خواهند بود.”

0 دیدگاه 156 بازدید 5
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.