تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ تکنولوژی , خودرو

خودروی ایرانی با قیمت ۱۲ هزار دلار

سلام به دوستان خوبم

رونمایی دانشگاه علم صنعت از پلتفرم خودروی ملی

به گفته طراحان و سازندگان، این پلتفرم با ایمنی کاملش می‌تواند در حد ستاره‌های جهانی باشد و حتی با تولید آن کشور را به استقلالی در صنعت خودرو برساند.

به تازگی از پلتفرمی در دانشگاه علم و صنعت ایران رونمایی شده است که به گفته طراحان، ایمنی بدنه فلزی آن در حد ستاره‌های جهانی است. مراسم رونمایی از این خودروی ملی با حضور دکتر محمد حسن شجاعی فرد، رئیس دانشکده و پژوهشکده مهندسی خودروی دانشگاه علم و صنعت و جمعی از اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشکده مهندسی خودرو برگزار شد.

به گفته شجاعی فرد با اجرایی شدن این طرح، صنعت خودروی ما دیگر نیازی به مونتاژ ندارد و از طرفی صنعت خودروی ایران به استقلال می‌رسد. او همچنین در خصوص ویژگی‌های این طرح گفت: پلتفرم خودرو، عملا بخش اصلی یک خودرو را شامل می‌شود و این قابلیت را دارد که چند مدل مختلف بدنه و تزیینات داخلی مناسب روی آن سوار شود و به صورت مدل‌های مختلف  روانه بازار گردد.

رئیس دانشکده مهندسی خودروی دانشکده علم وصنعت  گفت: طراحی پلتفرم خودروی ملی از سال ۱۳۹۱ در دانشگاه علم و صنعت ایران آغاز شد و در حال حاضر کل تزئینات داخلی و خارجی و طراحی بدنه آن تا آخرین مرحله طراحی جزئیات، پیش رفته و انجام شده و این پلتفرم قابلیت ارائه تا ۲۵ محصول را دارد.

او همچنین اظهار کرد: در این پروژه کلان که برای اولین بار در کشور در سطحی گسترده طراحی و اجرا شده است. ایمنی خودرو و به ویژه طراحی که در قسمت بدنه فلزی انجام شده در حد ستاره‌های جهانی می‌باشد. هدف‌گذاری اولیه در این طرح دارای چند شرط بود. از جمله اینکه قیمت خودرو نباید بیش از ۱۲ هزار دلار باشد و از طرف دیگر خودرویی تولید شود که به لحاظ کیفیت، بتوان آن را به اروپا صادر کرد.

پروژه طراحی پلتفرم ملی خودرو در راستای ارتقای ارتباط دانشگاه و صنعت خودروی کشور و با هدف بومی‌سازی طراحی پلتفرم خودرو به کنسرسیوم دانشگاهی متشکل از دانشگاه های علم و صنعت ایران، امیرکبیر، خواجه نصیر و تهران ابلاغ شده بود. اما فقط دانشگاه علم و صنعت ایران توانست طراحی و آماده‌سازی نمونه آزمایشگاهی پلتفرم خودروی ملی را انجام دهد.

این پروژه دارای اهداف مختلفی از جمله دستیابی به دانش ملی طراحی پلتفرم خودرو، ایجاد ساختار مناسب برای طراحی پلتفرم، ساخت نمونه‌های اولیه پلتفرم طراحی شده، دستیابی به تکنولوژی روز و قابل صدور، محدود کردن هزینه‌های محصول در حدود تعیین شده، تربیت نیروهای متخصص، مناسب سازی فرآیند طراحی خودرو و نهایتا جهانی شدن صنعت خودروی کشور بوده است.

هم اکنون نمونه نیمه صنعتی و پایلوت پلتفرم خودروی ملی آماده است تا خودروسازان آن را تبدیل به نمونه صنعتی و تولید انبوه کنند. باید منتظر ماند و دید که چقدر این پروژه برای تولید انبوه مورد توجه مسئولان قرار می‌گیرد.

0 دیدگاه 157 بازدید 5
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.