تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ آموزش , سبک زندگی

دلیل ریزش بیش از حد مو چیست؟

شماری از عوامل می‌توانند ریزش بیش از حد مو را باعث شوند. برای مثال، ۳ تا ۴ ماه بعد از بیماری یا جراحی سنگین، ممکن است مقدار زیادی از موی شما بطور ناگهانی ریزش پیدا کند. این ریزش مربوط به استرس ناشی از بیماری و موقتی است.

مشکلات هورمونی ممکن است سبب ریزش مو شود. اگر غده تیروئید شما پرکار یا کم کار باشد ممکن است موهای شما بریزد. این ریزش معمولا با درمان بیماری تیروئید برطرف می‌شود.

ریزش مو ممکن است در صورتی که هورمون‌های جنسی مردانه (آندروژن‌ها) و زنانه) استروژن‌ها) از تعادل خارج شوند، نیز رخ دهد. تصحیح این عدم تعادل هورمونی ممکن است در نهایت باعث توقف ریزش موی شما شود.

بسیاری از زنان از ماه سوم بارداری به بعد دچار ریزش مو می‌شوند. این ریزش مو نیز مربوط به هورمون‌ها است. در حین بارداری، میزان بالای برخی هورمون‌ها باعث نگهداری موهایی می‌شود که در شرایط عادی ‌باید می‌ریختند.

هنگامی که هورمون‌ها به میزان پیش از دوره‌ بارداری باز می‌گردد، موهای بلند شده می‌ریزد و دوره‌ی طبیعی رشد و ریزش مو مجددا شروع می‌شود.

برخی داروها می‌تواند سبب ریزش مو شود. این گونه ریزش موقتی است و وقتی مصرف دارو را متوقف کنید بهبود می‌یابید.

داروهایی که می‌تواند سبب ریزش مو شود شامل رقیق کننده خون (یا به عبارت دیگر داروهای ضد انعقاد)، داروهایی که برای درمان نقرس استفاده می‌شوند، داروهایی که در شیمی درمانی برای درمان سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرند، ویتامین) A اگر بیش از حد مصرف شود)، قرص‌های ضدبارداری و قرص‌‌های ضد افسردگی است.

برخی عفونت‌ها می‌توانند سبب ریزش مو شود. عفونت قارچی سر ممکن است سبب ریزش مو در کودکان شود. قارچ به راحتی با داروی ضد قارچ درمان می شود.

در نهایت، ریزش مو ممکن است جزئی از یک بیماری زمینه‌ای‌ باشد، مانند لوپوس یا دیابت.

از آنجایی که ریزش مو ممکن است نشانه زودرس این بیماری‌ها باشد، مهم است که علت اصلی ریزش مو را یافت، تا بتوان آن را درمان کرد.

2 دیدگاه 448 بازدید 11
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

۲ دیدگاه

 1. مسعود معتمدی says:

  بسیار جالب و آموزنده بود

 2. sam says:

  آقای ارزنین مفید بود

۲ دیدگاه

 1. مسعود معتمدی says:

  بسیار جالب و آموزنده بود

 2. sam says:

  آقای ارزنین مفید بود