تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ سبک زندگی

راز زمان

راز زمان

زمان با ارزش­ترین دارای انسان است و برخلاف پول قابل برگشت نیست. اما همچون پول قابل پس­انداز است. وقتی که کارهایتان را به سرعت انجام می­دید، مثلا کاری را که معمولا دو ساعت زمان می­برد در یک ساعت انجام می­دهید، در واقع زمان را برا خود پس­انداز کرده­اید. فرض کنیدکه شخصی در حال سرقت پول شماست. اگر آن لحظه متوجه او شوید، چه می­کنید؟ حتما با او برخورد تندی می­کنید. حال اگر این شخص زمان شما را بدزدد چه می­کنید؟

زمان بزرگترین سرمایه شما برای رسیدن به اهداف­تان است. اگر زمان را بیهوده از دست بدهید، در واقع زندگی­تان را بیهوده از دست داده­اید. نگذارید دقایق زندگی­تان هدر شود، آن­گاه عمرتان را بیهوده از دست نخواهید داد. باید وقتتان را در طول روز بیش­تر برای کارهایی صرف کیند که برایتان ارزش بیشتری دارند.

ایرج میرزا:

«اگر کوهری از کف برون تافت                      در سایه وقت می­توان یافت

گر وقت رود ز دست انسان                           با هیچ گهر خرید نتوان»

بعضی از افراد به محض اینکه واردمنزل می­شوند، کنترل تلویزیون را در دست می­گیرند و پی­درپی کانال­ها را عوض می­کنند، بعد از مدتی متوجه می­شوند که ساعت­هاست کنترل زندگی­شان را به دست کنترل تلویزیون سپرده­اند.

به گذشته نگاه کنید. آیا اخباری بوده است که چندین روز آنرا دنبال کرده باشید؟ مثلا خبر سقوط یک هواپیما، که شاید شما چندین روز این خبر را از تلویزیون پی­گیری کرده­اید. آیا این پی­گیری شما را به رشد روحی رسانده، یا فقط چندین روز شما را در غم و ناراحتی نگاه داشته است؟

زمان سکه زندگی شماست. این تنها سکه­ای است که برای خرید اهدافتان دارید و تنها شما می­توانید تصمیم بگیرید که آن را چگونه به مصرف برسانید. دقت کنید، مبادا دیگران سکه شما را خرج کنند.

برای استفاده درست از زمان بهتر است:

 1. همیشه کتابی مفید و روح­بخش همراه خود داشته باشید تا بتوانید در زمان­های انتظار، مطالعه کنید.
 2. یک دستگاه پخش کوچک بخرید تا بتوانید به کمک آن سخنرانی­های جالب و مطالب آموزشی را در مسیرهای رفت و آمدتان و سایر اوقات بیکاری، گوش کنید.
 3. زمانی که در اتومبیل خود نشته­اید، به جای نفرین به ترافیک سنگین شهر، به مطالب آموزشی و سخنرانی­ها گوش کنید.
 4. حتما مواظب تلفن­های وقت­گیر باشید و از این قبیل تماس­های تلفنی پرهیز کنید.
 5. هرشب برای روز بعد برنامه­ریزی کنید و برنامه­تان را روی کاغذ یادداشت کنید. این کار تنش را از ذهن خود بر روی کاغذ منتقل می­کنید و خواب راحتی خواهید داشت. اگر برنامه روز بعدتان را زا شب قبل آماده نکنید و بخوابید، احتمالا روز بعد هم در خواب خواهید بود.
 6. اگر فاصله منزل تا  محل کار شما طولانی و زمان­گیر است، منزلتان را به محل کار خود نزدیک کنید.
 7. فهرست کارهای­تان راهمیشه خهمراه داشته باشید. بسیاری از مواقع که زمان را به راحتی از دست می­دهیم، به این دلیل است که نمی­دانیم چه کارهایی برای انجام دادن داریم.
 8. برای هر نوع فعالیت زمان خاصی را در نظر بگیرید تا کارها را سریع­تر انجام دهید.
 9. هر روزتان را به کارهای ضروری آغاز کنید و تا کارهای ضروری­تان تمام نشده است به سراغ کارهای عادی نروید. این کلید مدیریت زمان است.

آیا خیانت­کاران به زمان را می­شناسید؟

 1. تلفن و تلویزیون
 2. بی برنامگی و بی­هدفی
 3. دوستان حراف و بی­کار
 4. اینترنت و چت کردن
 5. بازی­های رایانه­ای
 6. نیمه­تمام گذاشتن کارها

آیا می­دانید هر انسان به­طور معمول چقدر از وقت خود را در خواب، دستشویی، حمام و… صرف می­کند؟ به جدول زیر دقت کنید:

طی زمان

زمان

صرف شده در

یک روز

ساعت

یک هفته

ساعت

یک ماه

ساعت

یک سال

ساعت

هفتادوپنج سال

ساعت

خواب

۸

۵۶

۲۴۰

۲۹۲۰

۲۱۹۰۰۰

حمام

۱۷دقیقه

۲

۸

۹۶

۷۲۰۰

دستشویی

۳۰دقیقه

۵/۳

۱۴

۱۶۸

۱۲۶۰۰

ترافیک

۲

۱۴

۵۶

۶۷۲

۵۰۴۰۰

انجام کارهای بیهوده

       ۳

۲۱

۸۴

۱۰۰۸

۷۵۶۰۰

گوته: «پراهمیت­ترین کارها هرگز نباید قربانی کم­اهمیت­ترین کارها بشوند».

راز اولویت­ها

فعالیت­هایی را که هر انسانی معمولا در طی روز انجام می­دهد، می­توان به چهار دسته تقسیم کرد:

 1. فعالیت­های اورژانسی: فعالیت­هایی که اهمیت فوق­العاده­ای دارند. این فعالیت­ها را اغلب خودشخص انجام می­دهد. فعالیت­های اورژانسی باید سریع و بی­وقفه انجام شوند و نمی­توان انجام دادن آن­ها را به بعد موکول کرد. اگر فعالیت اورژانسی را به موقع انجام ندهید و آن را به تأخیر بیندازید، آن­گاه فرصتی را برای همیشه از دست خواهید داد و یا اینکه سخت دچار مشکل خواهید شد. اجازه ند هیدکه وسوسه انجام فعالیت­ها بی­اهمیت، شما را از انجام فعالیت­های اورژانسی باز دارد.

فعالیت­های اورژانسی را با طرح چند سوال می­توانید شناسایی کنید:

«چه کاری است که انجام آن بیشترین سود و آرامش را برای من دارد؟ چه فعالیتی است که اگر آن را همین حالا انجام ندهم، دچار مشکل می­شوم؟ آیا الان مشغول انجام ضرورترین کارم هست؟»

برای اینکه بدانید چه فعالیت­هایی برای شما باارزش است، دقت کنید که برای چه فعالیت­هایی بیشتر زمان می­گذارید. اگر صبح­ها هنگام برخاستن از خواب، مستقیم به سراغ تلویزیون  تلفن می­روید، حتما این موارد برای شما اهمیت دارند.

اگر در یک روز باید چندین فعالیت اورژانسی را انجام دهید، آن­ها را به ترتیب اهمیت شماره­گذاری کنید و از شماره یک شروع کنید و بعد مابقی فعالیت­ها را انجام دهید و تا زمانی که فعالیت­های اورژانسی تمام نشده است، فعالیت­های مهم و عادی را شروع نکنید و هیچ­گاه به سراغ فعالیت­های بیهوده نروید.

 1. فعالیت­های ههم: این نوع فعالیت­ها مهم­اند اما حیاتی نیستند و انجام دادن آن­ها را می­توان به دیگران نیز واگذار کرد. مانند پرداخت قبوض آب و برق و…
 2.  فعالیت­های عادی: این­گونه فعالیت­ها  کارهای بی­اهمیتی هستند که در ظاهر خود را مهم نشان می­دهند. مانند تلفن­زدن و چت کردن.
 3. فعالیت­های بیهوده: فعالیت­خایی هستند که اصلا نیازی به انجام دادن آن­ها نیست. اما اغلب انسان­ها خود را مشغول این­گونه فعالیت­ها کرده­اند. فعالیت­هایی از قبیل مطالعه حوادث روزنامه، بدگویی و  غیبت کردن، حرافی و شرکت در جلسات غیرمفید.

بدترین خطایی که از هرکس ممکن است سربزند، این است که خود را مدام مشغول فعالیت­های بیهوده کند.

به یاد داشته باشید:

 1. هرشب تمام کارهای روز بعدتان را یادداشت و آن­ها را اولویت­بندی کنید و براساس اولویت­ها برنامه­ریزی کنید.
 2. عمل کردن براساس راز اولویت­ها، یعنی موفقیت روزانه. شما با پی­گیری این روش هر روز احساس پیروزی خواهید داشت.
 3. براساس راز پارتو – ۲۰% فعالیتها، ۸۰% نتایج را تشکیل می­دهد. بنابراین از هر ۱۰۰ فعالیت، ۲۰ فعالیت است که اهمیت بیشتری دارد و این ۲۰ فعالیت همان فعالیت­های اورژانسی­اند که برا ی موفقیت زندگی باید آن­ها را جدی گرفت و همیشه در اولویت گذاشت.
 4. روزتان را با انجام فعالیت­های اورژانسی شروع کنید و تا زمانی که فعالیت­های اورژانسی خود را انجام نداده­اید، کار و فعالیت جدیدی را شروع نکنید.
 5. کارکردن به این معنا نیست که فقط در محل کار خود حضور فیزیکی داشته باشید، بلکه سعی کنید مؤثر باشید. بنابراین هنگام کار از گپ­زدن با همکاران و مطالعه روزنامه خودداری کنید.

برایان تریسی: «مدام از خود بپرسید: آیا کاری که مشغول انجام دادن آن هستم، بیشترین بازده را برای وقت صرف شده دارد یا خیر؟»

راز پارتو یا  راز ۲۰/۸۰

این راز را ویلفر دوپارتو، اقتصاددان ایتالیایی، مطرح کرد. براساس این راز ۸۰% موفقیت­های ما نتیجه ۲۰% فعالیت­های ماست و برعکس ۸۰% فعالیت­هایمان، ۲۰% از نتایج را به بار می­آورد. این نشان می­دهد که ۲۰% از کارهایی که انجام می­دهیم، ۸۰% از سود و موفقیت ما را شامل می­شود. آمارها نشان می­دهندکه ۸۰% ثروت جهان در دست ۲۰% افراد قرار دارد.

همچنین ۲۰% محصولات تولیدی شما، ۸۰% درآمدتان را تولید می­کند.

پس بهتر است تمرکزمان را روی آن ۲۰% از فعالیت­ها و تولیداتی که بیشترین ارزش و سودمندی را برایمان دارند، بگذاریم. راز پارتو را می­توانیم در تمام زمینه­های زندگی­مان مشاهده کنیم.

به یاد داشته­ باشید، تنها افراد موفق­اند که تلاش اصلی خود را روی امود کلیدی و اصلی خودمی­گذارند.

براساس این راز: «در تمام امور، قسمت کوچکی از کار وجود دارد که مهم­تر از بقیه آن است.» راز پارتو یکی از مفیدترین و مهم­ترین اصول مدیریت زمان و زندگی است.

با به­کارگیری راز ۲۰/۸۰ یاد می­گیریم که در وقت و انرژمان صرفه­جویی کنیم و زمان­مان را مدیریت کنیم. برای برنامه­ریزی کارهای­مان می­توانیم از این راز کمک بگیریم و کارهای­مان را اولویت­بندی کنیم. همچنین تا جایی که ممکن است باید مشتریان یا محصولات غیرسودآور را از برنامه­مان حذف کنیم و در عوض برنامه­ریزیمان را بر روی مشتریان و کالاهای سود­آور متمرکز کنیم و بیشتر وقت­مان را صرف آن­ها کنیم.

تمام امور ما از اهمیت یکسانی برخوردار نیستند. از ۱۰ کاری که در لیست کارهای روزنامه ما وجود دارد، ۲کار مهم­تر و حیاتی­تر از ۸ کار دیگر است. می­توانیم در برنامه روزانه­مان این۲۰% را تعیین کنیم و اول آن­ها را انجام دهیم. در این صورت ۸۰% از وقتمان را نیز صرفه­جویی کرده­ایم.

مهم نیست که چقدر وقت و انرژی صرف انجام کارهای­مان می­کنیم، بلکه مهم این است که انرژی و وقت ما بیشتر صرف قسمت­های مهم کار شود.

0 دیدگاه 173 بازدید 0
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.