تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ آموزش

تولید محتوای اثربخش | ۱۱ نکته اساسی | این لحظه

در حالت کلی کاربران اینترنت تنها حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد یک متن را می‌خوانند و مابقی آن را نادیده می‌گیرند. در چنین حالتی باید تلاش کنیم هدف و منظور اصلی نوشته به وضوح قابل رویت و به خوبی برجسته شده باشد تا با یک مطالعه سرسری نیز در دید کاربر قرار بگیرد.

با استفاده از نکات و تکنیک‌های زیر می‌توانیم کیفیت و میزان اثربخشی متن را افزایش دهیم:

۱- بهترین راه ساده نویسی است.

به جز در مواردی که مطلب به موضوعی علمی مربوط می‌شود، سعی کنید متنی ساده و تا جای ممکن دور از پیچیدگی بنویسید. از کلمات پیچیده استفاده نکنید، سعی کنید مطالب را طوری بنویسید که به راحتی برای عموم قابل فهم باشند.

۲- کوتاه بنویسید.

بیشتر متون تحت وب به طور کامل خوانده نمی‌شوند! برای اینکه بتوانید مخاطب را از منظورتان آگاه کنید تا جای ممکن متن را کوتاه و از واژه‌های کمتری استفاده کنید.

۳- عناوین خیلی خیلی خیلی مهم هستند.

به طور متوسط تعداد دفعاتی که عنوان یک نوشته خوانده می شود ۵ برابر تعداد دفعاتی است که خواننده وارد متن می‌شود. بنابراین در انتخاب عنوان دقت کنید، نوشتن عنوانی گیرا و جالب توجه نقش تعیین کننده‌ای در خوانده شدن یا نشدن مطلب شما خواهد داشت. به احساسات خواننده توجه و کنجکاوی او را تحریک کنید.

۴- از کلمات و عبارات تاثیرگذار استفاده کنید.

از واژه هایی استفاده کنید که پیغامی صریح در خود دارند. برای مثال در یک متن آنلاین عبارت ” همین حالا با ما تماس بگیرید” تاثیر بیشتری نسبت به عبارت ” در صورت تمایل به تماس با ما از شماره تلفن های زیر استفاده کنید”! خواهد داشت

۵- به عباراتی که مخاطبانتان جستجو می‌کنند فکر کنید.

به جز در مواردی مانند داستان نویسی، سعی کنید در متن خود از عباراتی که خوانندگان احتمالی شما در گوگل آن را جستجو می‌کنند استفاده کنید چرا که خیلی از خوانندگان شما برای اولین بار از طریق گوگل با شما آشنا می‌شوند. (شاید همین حالا در حال جستجوی مطلبی که شما می‌خواهید بنویسید باشند). برای مثال عبارت «نکات تولید محتوای آنلاین» نسبت به عبارت «۱۰ نکته اصلی در افزایش کیفیت محتوای آنلاین تولید شده» بیشتر مورد جستجو قرار می‌گیرد.

۶- از تیترها استفاده کنید.

از تیترهای پر رنگ استفاده کنید. کاری کنید که پیغام و هدف اصلی شما به سادگی و در چند ثانیه قابل فهم باشد.

۷- زیاده از حد رسمی نباشید، با لحن خودتان بنویسید.

سعی کنید به زبان خودتان بنویسید. البته افزایش علاقه به این شیوه  نوشتن حتی در متون چاپی مانند شعر و داستان نیز دیده می‌شود. دقت کنید که بیش از اندازه عامیانه نوشتن ممکن است خواندن متن را آزاردهنده و حتی آن را به کاری دشوار  تبدیل کند.

۸- از عکس‌های مناسب و مرتبط استفاده کنید.

استفاده درست از تصاویر تاثیر زیادی در جلب توجه مخاطبان دارند و به ویژه در متن‌های طولانی می‌تواند موجب مکث و استراحتی کوتاه برای خواننده باشد. همچنین خیلی از مفاهیمی که توضیح آنها دشوار است به سادگی می‌توانند در یک تصویر به مخاطب توضیح داده شوند، مانند نمودارها و …

۹- تمرین کنید.

هیچ نویسنده‌ای از روز اول نویسنده نبوده، ضعف در نوشتن به ویژه در ابتدای راه کاملا طبیعی است. بدون دست به کار شدن توانمندی‌های شما بهبود نخواهند یافت. با توجه به برنامه زمانی، میزان مشغله یا علاقمندی‌تان سعی کنید خود را به نوشتن مقید کنید. روزی یکبار، هفته ای یکبار، ماهی یکبار …

۱۰- خودتان را به چالش بکشید، تحقیق کنید، و از کوچک شروع کنید.

درباره چیزهایی که دوست دارید بنویسید، هم برای خودتان و هم برای دیگران. سراغ موضوعات جالب بروید، هرچه بیشتر سراغ موضوعات تازه بروید بیشتر رشد می‌کنید، لذت و اهمیت یادگیری را دست کم نگیرید. بخوانید و بنویسید.

۱۱- کپی کاری نکنید!

در صورتی که از منابع اینترنتی و دیگر وبسایت‌ها برای تولید محتوا استفاده می‌کنید، سعی کنید به جز در مواردی که نقل قول کردن ضروری است، مطالب را بازنویسی کرده و از تکرار عینی آن خودداری کنید.

این کار را نکنید! از همان ابتدا  سعی در انتشار مطلب، کتاب یا مقاله ای «همه چیز تمام» نداشته باشید چون با این طرز فکر به زودی ناامید خواهید شد و ممکن است دست از تلاش برای پرورش توانایی‌های ذاتی خود بردارید. در این مسیر آهسته گام بردارید، کوتاه بنویسید، نوشته‌تان را با دیگران به اشتراک بگذارید و سعی کنید از نظرات آنها استفاده کنید.

مقاله مرتبط : آشنایی با نحوه ساختار بندی یک نوشته | استفاده از برچسب ها و دسته بندی ها

0 دیدگاه 421 بازدید 12
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.