تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ سبک زندگی , ورزش و سلامت

چرا نمی‌توانید عضله بسازید؟

بیشترین سوالی که مردانی که به باشگاه‌های ورزشی می‌روند دارند این است که چگونه عضله بسازند؟

بدنسازی یکی از سخت‌ترین و طولانی‌ترین ورزش‌هاست که نتایجش پس از مدت‌های طولاتی بدست می‌آید. کلید اصلی برای به موفقیت رسیدن در این ورزش عبارتند از: صبر، نظم و انظباط، پایبند بودن به رژیم غذایی و تمرین مداوم و مرتب.

همانطور که می‌دانید، عضله‌سازی فرآیند بسیار طولانی مدتی است. هنگامی که تازه شروع به ورزش بدنسازی می‌کنید، طی چندین ماه اول بیشترین سرعت تغییر را در خود مشاهده می‌کنید. چرا که در این مدت، هنوز بدن شما به انجام فعالیت‌های سنگین با وزنه عادت نکرده است و برای همین سرعت رشد بیشتری دارد.ولی همانطور که از زمان شروع کردن تمرین‌تان بیشتر می‌گذرد، بدن نیز به شرایط عادت می‌کند و سرعت رشد عضلات کمتر می‌شوند.

ولی افرادی نیز هستند که با وجود اینکه مدت زیادی است که به باشگاه می‌روند، نمی‌توانند عضله‌سازی کنند، دلیل چیست؟

۱- رژیم غذایی نامناسب

«بدن شما در آشپزخانه ساخته می‌شود» این جمله کاملا حقیقت دارد. هیچ وقت نمی‌شود این حقیقت را انکار کرد که بدن شما نتیجه همان چیزی است که می‌خورید. طبیعی است که نمی‌توان هر روز فست فود و نوشابه و غذاهای چرب خورد و انتظار یک هیکل و بدن خوب را داشت.

اگر غذای بد بخورید به تناسب اندام نیز نمی‌رسید ولی اگر رژیم‌تان را رعایت کنید، به مرور بهتر از قبل به نظر خواهید رسید. مهم نیست چند بار در هفته و یا چقدر سخت تمرین می‌کنید. اگر درست غذا نخورید نباید انتظار نداشته باشید که بدن‌تان روی فرم بیاید!

وعده‌های غذایی در روز بهتر است که تعداد زیاد (۵ وعده در روز) ولی کم اندازه باشند و همچنین باید سعی کنید که رژیم شما پروتئین، کربوهیدرات، سبزیجات و چربی‌های سالم را در خود داشته باشد.

۲- تمرین بدون برنامه

همیشه باید برنامه‌ای را هنگام تمرین کردن و وزنه زدن در باشگاه رعایت کنید. شما هرگز نمی‌توانید به بدنی خوب دست یابید وقتی که همینطوری به باشگاه رفته و بدون برنامه وزنه می‌زنید. یک برنامه تمرینی باعث می‌شود که شما نظم و ترتیب مورد نیاز در ورزش بدنسازی را رعایت کنید و هر چیزی را برای هدف خاص خودش انجام دهید. در ضمن نباید یک برنامه‌ی تمرینی را برای همیشه انجام دهید چرا که همانطور که در بالا گفته شد، بدن شما به مرور زمان به برنامه تمرینی عادت کرده و سرعت رشد عضله کمتر می‌شود. پس بهتر است اگر مبتدی هستید، یک برنامه تمرینی را به مدت سه ماه انجام داده و پس از آن برنامه تمرینی خودتان را تغییر دهید و بدین ترتیب زود تر شاهد تغییر بدن‌تان خواهید شد.

۳- سبک زندگی

«بدنسازی یک ورزش نیست. یک سبک زندگی است» درست است! بدنسازی فقط این نیست که روزی یک ساعت به باشگاه رفته، تمرین کنید و سپس به خانه بروید. خیر! هر کاری که شما در زندگی خود انجام می‌دهید، به نوعی با بدن شما ارتباط دارند. اگر شما پس از یک روز کاری سخت بخواهید به باشگاه بروید، خستگی ذهنی کار شما را سخت می‌کند. اگر شما خواب و استراحت و ریکاوری بهتری نداشته باشید، هر روز از هدف خود دورتر خواهید شد! اگر شما سیگار بکشید، الکل بنوشید، هله هوله مصرف کنید، شما نمی‌توانید عضله بسازید.

نوشیدن الکل، میزان تولید تستوسترون شما را کاهش می‌دهد. همچنین سیگار کشیدن و خوردن غذاهای نامناسب نیز شرایط را بدتر می‌کند.

اگر شما برای خود سبک زندگی بدنسازانه را انتخاب کردید، پس چیزهایی مثل سه مورد بالا را باید از زندگی خود حذف کنید. آیا انگیزه و توانایی این کار را دارید؟

امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

0 دیدگاه 152 بازدید 2
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.