تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ کسب و کار

آشنایی با مفاهیم طرح و مدل کسب و کار

معمولا دو اصلاح مدل کسب و کار (Business Model) و طرح کسب و کار (Business Plan) در کنار یکدیگر مطرح می‌شوند. علیرغم شباهت این دو عنوان به یکدیگر، تاریخ آنها کاملا با هم متفاوت است. طرح کسب و کار اصطلاحی ست که استفاده از آن در ادبیات مدیریت دست کم دو قرن سابقه دارد، این در حالی ست که اصطلاح مدل کسب و کار عمری در حدود ۳ دهه دارد.

به طور خلاصه «طرح کسب و کار» مجموعه اسنادی است که به عنوان توضیحی درباره برای چیستی یک سازمان و چگونگی کارکرد آن به سرمایه گذاران ارائه می‌شود. در دوران انقلاب صنعتی از این اسناد به منظور جلب نظر بانک‌ها و موسسات جهت سرمایه‌گذاری روی کسب و کارها، به طور گسترده‌ای استفاده می‌شد. طرح کسب و کار در حقیقت اهداف و نحوه توسعه یک سازمان را شامل می‌شود.

اما وقتی کسی درباره مدل کسب و کار از شما سوال می‌پرسد، در حقیقت می‌خواهد به این سوال پاسخ دهید که «چطور پول در می آورید؟» در یک مدل کسب و کار باید مشخص کنید که:

– مشتریان هدف شما چه کسانی هستند؟

– چه مشکلی از مشتریان‌تان را حل می کنید؟

– ارزش پیشنهادی‌تان به بازار چیست؟

– چه فرقی با دیگران دارید؟

– چطور می‌خواهید درآمدزایی کنید؟

– هزینه‌های شما مربوط به چه مواردی ست؟

– شرکای شما چه کسانی هستند؟

– وضعیت رقابت در بازار چگونه است؟

یک مدل کسب و کار خوب همچنین نحوه توزیع و نحوه پرداخت مشتریان را نیز مشخص می‌کند. مواردی مانند پرداخت اینترنتی، پرداخت نقدی، اعتباری و … که البته نحوه دریافت پول از مشتریان می‌تواند شامل همه این موارد بوده و منحصر به یک روش خاص نباشد.

ساده‌ترین و قدیمی‌ترین شکل مدل کسب و کار این است که محصولی را تولید کرده و سپس سعی کنیم خودمان مستقیما آن را بفروشیم. مواردی دیگری مانند عمده فروشی، خرده فروشی، فروش لیسانس، اجاره دادن محصول و بسیاری دیگر می‌توانند انتخاب‌های جایگزین ما باشند؛ که البته اغلب سازمان‌ها از ترکیب مدل‌های مختلف استفاده می‌کنند.

البته نحوه کسب در آمد در دنیای اینترنت می‌تواند بسیار متفاوت بوده و الزاما با تمام محصول شما در آن واحد در ارتباط نباشد. برای مثال فروش اکانت یا حساب کاربری ویژه برای مواردی خاص مثل دانلود، استفاده از رپورتاژ اگهی ها، تبلیغات آنلاین و …

در حالی که مدل کسب و کار نحوه درآمدزایی را مشخص می‌کند، طرح کسب و کار مواردی مانند چکیده‌ای درباره نحوه اجرا و چکیده‌ای درباره سازمان را در برگرفته و در آن درباره محیط سازمانی، استراتژی و راهبردها، بررسی‌های مالی، نیازها، اهداف و Milestone ها بحث می ‌ود.

استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا کار خود را عموما با تدوین مدل کسب و کار (Business Model) و با استفاده از تکنیکی به نام بوم مدل کسب و کار یا Business Model Canvas آغاز می‌کنند. پس از اعتبارسنجی محصول و طی مراحل مختص خودشان، شروع به تهیه و تدوین طرح کسب و کار (Business Plan) برای جذب سرمایه می‌کنند.

0 دیدگاه 259 بازدید 7
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.