تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ خانواده , سبک زندگی

طلاق حق مرد است یا زن؟

با سلام خدمت دوستان

به استخضار می‌رسانم با توجه به اینکه بنده تازه عضو شده‌ام سعی خواهم نمود از این مطالب مفید به شرط همیاری شما و بیان نظرات خود بیان نمایم.

مبحث امروز در مورد طلاق است ممکنه که شما در زندگی روزمره خود بارها اسم این لغت را شنیده باشین اما طلاق چیست؟ باید عرض نمایم که طلاق به معنای رها شدن است؛ اما معنای طلاق متناسب با جایی همچون دادگاه یا از زبان دو زوج شنیده شود به معنای پایان زندگی زناشویی به وسیله زن و شوهر است که تنها راه عدم سازش زن و شوهر، فروریختن ساختار زندگی زناشویی و قطع پیوند زناشویی و اصلا ارتباط والدین با فرزندان را تعریف کرده‌اند.

ممکنه سوال برای شما پیش بیایید که حق طلاق با کیست یا شوهر یا همسر (مرد یا زن)؟

اما در جواب باید گفت: حق طلاق طبق قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران با مرد است یعنی مرد می‌تواند با مراجعه به دادگاه هر وقت که بخواهد تقاضای طلاق بدهد که ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی تصریح می‌کند که مرد می‌تواند با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید.

اما اکنون که حق طلاق با مرد هست یا زن حق دارد به دادگاه برای طلاق مراجعه نماید؟

باید درجواب عرض نمایم بله در قانوم مدنی چند ماده به این مورد اشاره نموده است که عبارتنداز:

۱- از مفهوم ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی فهمیده می‌شود که زمانی که در زمان عقد، طرفین شرطی نمایند که خلاف مقتضای عقد نباشد مثلا خانم بگوید هر وقت شوهر زن دیگری اختیار نمود و یا غایب نمود زندگی آنان دیگر تمام شده است و به زن وکیل باشد و وکیل در توکیل باشد یعنی مرد این اختیار را در زمان عقد بدهد قابل قبول است.

۲- طبق ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی زمانی که مرد نفقه زن را نپردازد، زن می‌تواند برای طلاق به حاکم رجوع نماید.

۳- طبق ماده ۱۱۳۰ زمانی که دام زندگی زناشویی موجب عسر و حرج زن شود (عسر و حرج یعنی تنگدستی یعنی شرایطی پیش آید که به عنوان مثال زن ارثی به او رسیده یا وضع مالی خوبی داشته باشد ولی فقر و بی‌پولی به خاطر توجه نکردن شوهر بر او مستولی گردد و لذا برای جلوگیری از تلف شدن مال زن) زن می‌تواند به حاکم برای طلاق رجوع نماید.

از دوستان ممنونم که وقت گذاشیتن و مطلب را مطالعه نمودید و لذا اگر سوالی دارین که بتونم در پست بعدی به آن اشاره نمایم لطفا آن را ذکر نمایید و همون گونه که اشاره نمودم گذاشتن پست منوط به همراهی شما با بنده است.

با تشکر از همه.

0 دیدگاه 230 بازدید 1
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.