تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ خانواده , سبک زندگی

عشق، ازدواج و خانواده

وین دایر: «فراموش نکنید که برای یک مقصد در سیاره خاک حضور دارید: عشق بخشیدن و عشق ستاندن.»

تمامی انسان‌ها از زمانی که پا به عرصه وجود می‌گذارند و چشم به این جهان می‌گشایند، عشق را تجربه می‌کنند و بدان نیازمندند. کودک از ابتدای تولدش نیاز به نوازش، عشق و محبت دارد و تنها با وجود چنین عشقی است که در سال‌های بعدی زندگی‌اش می‌تواند به یک انسان بالغ سالم و تندرست تبدیل شود. خلقت انسان و همه موجودات نیز حاصل عشق است.

به قول حافظ: «طفیل هستی و عشق‌اند آدمی و پری   ارادتی بنما تا سعادتی ببری»

عشق فرآیندی درونی و ذهنی است و ما عشق را در درون خود می‌یابیم. اگر عشق در وجود ما نباشد و خود نخواهیم که این احساس عشق را داشته باشیم، کسی نمی‌تواند آن را در قلب ما وارد کند. پس همواره منبع و سرچشمه عشقی که احساس می‌کنیم خودمان هستیم.

زندگی با عشق یعنی هر لحظه را با تمام وجود در آغوش گرفتن و با صمیمیت تمام به آن عشق ورزیدن و با لحظه لحظه زندگی مانند معشوق رفتار کردن. زندگی عشق است و عشق چیزی نیست جز حضور و لطف خدا. مولوی در خصوص عشق معنی و اشاره به حضور خداوند در همه جا، اینگونه می‌گوید: «ای قوم به حج رفته کجایید کجایید معشوق همینجاست بیایید بیایید»

عشق بالاترین و متعالی‌ترین تجربه روحی و معنوی است که هر انسانی می‌تواند از آن بهره‌مند شود. پس راه متعالی شما همواره عشق ورزیدن در زندگی است و تمام جذابی‌تها و موهبت‌ها و همچنین بنیان هستی براساس عشق الهی است. عشق را می‌توان یک انرژی مثبت و قوی دانست که هم نور دارد و هم گرما و زندگی شما و راه‌تان را روشن خواهد ساخت.

دیپاک چوپرا: «همه انسان‌ها می‌بایست کشف کنند که عشق نیز همانند جاذبه زمین است و هر روز و هر ساعت و هر دقیقه عاشق شدن خیالی شاعرانه نیست، بلکه حالت طبیعی بشر است».

عشق راه‌حل همه‌ی مسائل است. برای حل مسائل باید با عشق، با سختی‌ها و رنج‌ها و موقعیت‌های مختلف مواجه شد. بنابراین با هر سختی به هر بزرگی و با هر موجودی هرقدر ناامید، کافی است با عشق روبه‌رو شوید تا به شما لبخند بزند.

لمس کردن عشق واقعی و چشیدن طعم عشق راستین تنها زمانی میسر است که عشق به خویشتن را بیاموزید. سعی کنید همواره در هر حالتی خودتان را دوست بدارید و به خود عشق بورزید و برای خوشحالی خود به خودتان پاداش بدهید و عشق به خودتان را به چیزی مشروط نکنید، مثلا اینکه: در صورت موفقیت در آزمون یا در صورت لاغر شدن خود را دوست خواهم داشت. بلکه همواره خود را همانطور که هستید دوست بدارید.

همه‌ی انسان‌ها به نحوی در پی عشق و محبت‌اند و می‌خواهند زندگی خود را بر پایه عشق و گذشت بنا کنند. آنچه را که در خصوص عشق و محبت دوست دارید از زبان دیگران بشنوید، به خودتان بگویید: «وجود من سرشار از عشق و شادی است».

همچنین عشق عنصر مهمی در معالجه بسیاری از بیماری‌هاست. عشق جوهر زندگی و لازمه سلامت است. به‌طورکلی نیرویی که موجب نگه­داری سلول‌های بدن و انسجام اجزای بدن می‌شود، همان هماهنگی، صلح، صفا، آرامش و به‌طورکلی عشق است. در مقابل، نیروهایی مثل نفرت، خودخواهی، خشم و کینه باعث ایجاد بیماری و سم در وجود انسان می‌شوند. هرگاه شما عمیقا به عشق فکر کنید، نیروی مثبت و هماهنگی تولید می‌شود که اندیشه‌های منفی مانند نفرت و انزجار را درهم می‌شکند.

اگر قصد جذب کردن چیزی یا کسی را به طرف خود دارید بایستی به آن عشق بورزید، بی‌اینکه انتظار عشق و محبت از جانب مقابل را داشته باشید. به همه افراد چه کسانی که به شما محبت کرده‌اند و چه کسانی که با شما بدرفتار بوده‌اند، محبت کنید و برای آنها از خدا طلب خیر و بخشش کنید.

وین دایر: «عشق خود را نثار کسانی کنید که با شما در تعارض و تخاصم‌اند. عشقورزیدن به کسانی که شیرین و نازنین و دوست‌داشتنی هستند کار آسانی است. برای اینکه عمق عشق را در قلب خود تجربه کنید، ببینید چقدر آنان را که تحمل‌شان برایتان دشوار است دوست می‌دارید».

به یاد داشته باشید که ابراز عشق به دیگران اعتماد به نفس و خودباروی شما را افزایش می‌دهد و ارتباط‌تان را با انسان‌های دیگر که کلید موفقیت شما در زندگی است، مستحکم می‌سازد. برای ایجاد عشق و محبت لازم نیست کار عجیب و خارق‌العاده‌ای انجام دهیم و خیال کنیم عاشقی دشوار است. بلکه عشق و عاشقی لذت بردن از زندگی و لحظات عمر و حتی لذت بردن از کارهای کوچک و پیش پا افتاده است.

مادر ترزا: «ما نمی‌توانیم کارهای بزرگی را روی این کره خاکی انجام دهیم اما می‌توانیم کارهای کوچک را با عشق‌های بزرگ انجام دهیم و کاری کوچک که با عشقی بزرگ انجام می‌گیرد دیگر کاری کوچک نیست، کاری است بزرگ و کارهای بزرگ نتایجی بزرگ در پی دارند».

عشق یعنی خو را به لحظه‌ها سپردن. عشق یعنی بودن کنار دیگری و همراهی با او. عشق یعنی فراموشی خودخواهی. عشق آن است که هر لحظه به یاد معشوق خود باشید.

یافتن شریکی آرمانی برای زندگی، بهترین و طبیعی‌ترین راه برای رسیدن به یک زندگی ایده‌آل همراه با عشق است. ازدواج زیباترین و صمیمانه‌ترین رابطه موجود در دنیا و پیوندی بسیار زیبا و پاک بین دو جسم، دو ذهن، دو قلب، دو روح و در یک کلام پیوند بین دو انسان از تمام جهان است. زندگی زناشویی یعنی سهیم شدن در لحظات و خاطرات، خوشی‌ها و شادی‌ها، غم‌ها و ناراحتی‌ها.

اگر به دنبال یافتن همسر ایده‌آل خود هستید، بهتر است در آغاز مشخصات و خصوصیات همسر دلخواه‌تان را در ذهن خود شناسایی کنید، سپس آنها را کامل و با دقت در دفترچه‌ای یادداشت کنید و از این پس در پی فردی با این مشخصات باشید. یکی از فایده‌های این روش آن است که مانع از انتخاب‌های سست و غیرمعقول می‌شود، زیرا مبنای بسیاری از انتخاب‌های اشتباه، کوتاه‌بینی و در دسترس بودن افراد است. اکثر افراد فکر می‌کنند اولین کسی که بر سر راه‌شان قرار گرفت، بنابر تقدیر و قسمت همان همسر آرمانی و ایده‌آل آنها خواهد بود. البته ممکن است در برخی از موارد همینطور هم باشد. اطمینان داشته باشید که اگر ویژگی‌های همسر دلخواه‌تان را روی کاغذ بیاورید و او را در ذهن خود مجسم کنید و به آمدنش ایمان بیاورید، رؤیای شما به حقیقت می‌پیوندد و کسی را که به رویای شما نزدیک‌تر است خواهید یافت.

در معاشقه با همسرتان هیچ­گاه احساسات خود را محدود نکنید. بگذارید عواطف و احساسات شما آزادانه به پرواز درآیند. به کودک درون‌تان اجازه دهید خودی نشان دهد و بی‌هیچ محدودیتی احساسات خود را ابراز کند. آن وقت می‌توانید شور و نشاط واقعی را احساس کنید. مایلیم در اینجا روش‌هایی را برای ابراز عشق به همسر و فرزند، برایتان بیاوریم:

_الگوی عشق و محبت در خانواده باشید.
_روزی چندبار به همسر و فرزندتان بگویید که دوست‌شان دارید و از داشتن آنها برخود می‌بالید.
_در هفته دست‌کم یکی دوبار با همسرتان برای گردش به سینما، پارک، پیاده‌روی یا برای صرف غذا به رستوران بروید.
_از همسر و فرزندتان به خاطر خوبی‌هایشان قدردانی و تعریف و تمجید کنید.
_همسرتان را با تکرار نقطه ضعف‌ها و حساسیت‌هایش آزار ندهید.
_در اوقات ناراحتی و لحظات بحرانی به همسرتان دلگرمی دهید و او را به آرامش تشویق کنید.
_تاریخ‌هایی که برای اعضای خانواده مهم است مثل تاریخ_های تولد یا سالگرد ازدواج‌تان را به خاطر بسپارید و این روزها را جشن بگیرید.
_در رابطه با همسرتان در برخورد با مسایل زندگی‌تان، صبور و با گذشت باشید.
_سعی نکنید خودتان را مانند همسرتان و همسرتان را مانند خود کنید. زیرا مهم‌ترین عاملی که باعث به وجود آمدن کشش بین زن ومرد می‌شود، تفاوت بین آنهاست.
_درحضور دیگران عیب‌های همسرتان را بپوشانید و زمانی که با یکدیگر تنها هستید، عیب‌هایش را به آرامی به او بگویید.
_سعی کنید در زندگی خانوادگی‌تان تصمیماتی که گرفته می‌شود، تصمیم مشترک شما و همسر و فرزندانتان باشد.
_برای صحبت راجع به مسائل مختلف با همسرتان، وقتی را اختصاص دهید.
_در جروبحث‌ها به جای ادامه بیهوده بحث، حق را به طرف مقابل بدهید و بحث را تمام کنید.
_در رابطه با همسرتان همواره صادق باشید.
_سعی در شناخت بیشتر و بهتر همسرتان کنید.
_هرگز همسر خود را با دیگران مقایسه نکنید.
_ممکن است چیزی که شما را خوشحال می‌کند، همسرتان را خوشحال نکند. برای خوشحالی همسرتان از چیزهایی که او را خوشحال می‌کند استفاده کنید.
_به مناسبت‌های مختلف هدایایی مثل گل مورد علاقه و کتاب دلخواهش را بخرید و به او تقدیم کنید.
_در امور داخل و خارج از منزل، با یکدیگر همکاری و همفکری کنید.
_در یک کلام عاشق همسرتان باشید وعشق خود را هیچگاه از او پنهان نکنید.
چیزی که باعث پایبندی زن و مرد و همچنین فرزندان به خانه و خانواده می‌شود، گرمی، صمیمیت، آرامش و محبت موجود بین افراد خانواده است. زن در خانواده منبع عشق، محبت، لطافت و عاطفه است. این زن است که در نقش همسر و مادر، عشق را در محیط خانه و بین همسر و فرزندانش پخش می‌کند. مرد نیز در خانواده تکیه‌گاهی محکم و امن است که زن و فرزندانش را در آغوش خود محافظت می‌کند و به آنها آرامش می‌دهد. برای داشتن خانه‌ای با محیط سالم و پر از آرامش و عشق، وجود هر دوی این افراد ضروری است.

خانواده موفق و خوشبخت دارای ویژگی‌هایی است که برخی از آنها عبارتند از:

_اعضای خانواده به حقوق، دیدگاه‌ها و سلیقه‌های یکدیگر احترام می‌گذارند.
_همگی به هم اعتماد دارند و از این اعتماد سوءاستفاده نمی‌کنند.
_دوستدار و تکیه‌گاه و مراقب همدیگرند.
_در زندگی‌شان پس‌انداز و صرفه‌جویی می‌کنند و از نظر مالی پشتیبان یکدیگرند.
_محبت و علاقه خود را به یکدیگر ابراز می‌کنند.
_همه اعضا برای پیشرفت کل خانواده تلاش می‌کنند.
_امنیت و آرامش بر خانواده حاکم است.
_در حل مسائل زندگی به یکدیگر کمک می‌کنند و مسأله یکی از اعضا را مسأله خود می‌دانند.
_هیچیک از اعضا، خود را برتر از دیگری نمی‌داند و با غرور و اهانت با دیگری رفتار نمی‌کند.
_همگی برای شاد کردن و رضایت دیگر اعضا تلاش می‌کنند.
رفتار فرزندان به خصوص در دوران کودکی و نوجوانی، همواره بازتاب رفتار و عملکرد بزرگسالان پیرامون‌شان به خصوص پدر و مادر است. شما می‌توانید با انجام رفتارهای شایسته و نیکو، به فرزندان خود بیاموزید که چگونه خود و شایستگی‌ها و توانایی‌های خود را بشناسند و از طریق این شناسایی در آینده، الگویی برای بقیه افراد جامعه خود باشند.

کودکان در تمام مدت در حال یادگیری از دنیای اطراف‌شان هستند. پس به فرزندانتان بیاموزید که: «هرکس نفس خود را شناخت، خدای خود را شناخت و هرکس خدای خود را شناخت رستگار شد».

بنابراین برای داشتن روابط نزدیک و صمیمی با فرزندان‌مان باید محیط خانه را امن و آرام برای فرزندان قرار دهیم تا هیچگاه به محیطی غیر از محیط خانواده پناه نبرند.

0 دیدگاه 198 بازدید 6
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.