تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ تغذیه , سبک زندگی

علائم کمبود پروتئین

به گفته محققان و پزشکان بدن برای ساخت ماهیچه و برای ایجاد سیستم‌های دفاعی قوی و انرژی سازی نیاز ضروری به پروتئین دارد که اغلب در گوشت‌های قرمز که سرشار از پروتئین است یافت می‌شود و اما نشانه‌های کمبود پروتئین چیست.

به گفته متخصصان اگر پروتئین کافی از طریق رژیم غذایی به بدن نرسد، بدن دچار عوارض متعددی می‌شود که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

اشتهای زیاد: اشتهای مدام به غذا و همچنین علاقه خوردن به میان وعده می‌تواند نتیجه رژیم غذایی کم پروتئین و حاوی میزان زیاد کربوهیدرات باشد اشتهای مداوم به غذا و علاقه شدید به خوردن میان وعده می‌تواند نتیجه رژیم غذایی کم پروتئین و حاوی میزان زیاد کربوهیدرات باشد.

بهبود آهسته زخم‌ها و جراحات: برای التیام سلول‌های پوست و بازسازی بافت جدید نیاز به مقدار زیادی پروتئین است.  اگر التیام و بهبود بریدگی پوست زیاد به طول بینجامد احتمالا رژیم غذایی حاوی پروتئین کم است.

پوسته‌پوسته شدن پوست و نازک شدن تار مو: پوسته پوسته شدن پوست و ناخن‌ها، نازک شدن تار مو و ریزش مو یکی از علائم اولیه عدم وجود پروتئین کافی در رژیم غذایی است.

درد مفاصل و عضلات: ضعف عضلانی و درد در مفاصل می‌تواند نشانه کمبود پروتئین در بدن باشد. بهتر است به جای خوردن غذاهای فرآوری شده و کربوهیدرات‌ها، ماهی، مرغ، تخم‌مرغ و لبنیات را در رژیم غذایی خود جای داد.

ورم: پروتئین نقش مهمی در پیشگیری از تجمع مایعات در بافت‌های بدن، به‌خصوص در قسمت قوزک پا و پاها ایفا می‌کند. از این رو ورم می‌تواند نشانه کمبود پروتئین باشد.

قدرت ایمنی پایین: کسانی که به طور مداوم بیمار می‌شوند می‌تواند به این معنا باشد که سیستم ایمنی بدن قدرت کمی دارد. سلول‌های ایمنی بدن از جنس پروتئین هستند. از این رو قدرت پایین سیستم ایمنی به معنای کمبود پروتئین است.

0 دیدگاه 402 بازدید 4
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.