تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ سبک زندگی , سفر و گردشگری

غار قلایچی، عمیق‌ترین غار آبی ایران

غار قلایچی، عمیق‌ترین غار آبی ایران «در بوکان»

غار قلایچی که عمیق‌ترین غار آبی ایران لقب گرفته است در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی شهرستان بوکان و در مجاورت محوطه باستانی قلعه قلایچی یکی از مراکز تمدن مانایی‌ها قرار گرفته و از دسته غارهای طبیعی به حساب می‌آید که در اثر نفوذ آب در طبقات آهکی شکل گرفته و از نظر ساختار غار و کلاس غارنوردی می‌توان آن را از جمله‌ی غنی‌ترین و سخت‌ترین غارهای مکشوف ایران به شمار آورد.

این غار عظیم با دهانه‌ای بزرگ به قطر ۸ متر، سال‌ها با داستان‌های فراوان، پر رمز و رازترین مکان نامشکوف بوکان بود تا اینکه در سال ۱۳۸۱ نخستین تیم منتخب از کوهنوردان بوکان با جسارت و از جان گذشتگی زیاد موفق به فرود از چاه نخست این غار به طول ۱۱۰ متر شده و توانستند حس کنجکاوی اهالی را تا حدودی ارضا نمایند، سپس در سال ۱۳۸۴ تیم مجهزتری به سرپرستی زنده یاد مقبل هنرپژو کوهنوردی عضو تیم ملی توانست سه تالار عظیم این غار را بعد از چاه مورد شناسایی و طول مسیر پیمایش شده این غار را به حدود ۳۰۰ متر برساند.

جالب است بدانید که تا شعاع ۴۰ متری دهانه‌ی غار هیچ سنگی یافت نمی‌شود و تمامی این سنگ‌ها را در کف تالار اول می‌توان یافت. علاوه بر عمق چاه وجود چندین تالار بزرگ و دالان‌ها، تونل‌ها، چکنده‌ها و چکیده‌ها به جرات می‌توان گفت که تمامی مشاهداتی که تاکنون در این نوع غارها یافت شده است را می‌توان به تنهایی در این مجموعه مشاهده کرد.

از دیگر جذابیت‌های این غار به ستون‌های بلند و متعدد و همچنین چکیده‌ای که به طرز اعجاب‌آوری شبیه به کشتی غرق شده تایتانیک است می‌توان اشاره کرد که در مرتفع‌ترین بخش تالار شکل گرفته است.

تالار اول به نام تالار کازیوه نام‌گذاری شده است که کلمه‌ای کردی و به معنی شروع صبح می‌باشد که به دلیل سوسوی نور که از بالای چاه دیده می‌شود این نام بر آن نهاده شده که به راستی اسم با مسمائی است. علاوه بر وجود چند ده استلاگمیت واستالاگتیت بزرگ و تونل‌هایی که این تونل‌ها گاه بن بست و گاه به همدیگر مرتبط هستند در قسمت جنوب غربی خود به حوضچه آبی زلال و روان ختم می‌شود که به دلیل درصد بالای آهک در آن غیرقابل شرب می‌باشد.

دومین تالار عمده غار که در دومین دوره کاوش‌ها کشف شده و در آن زنده یاد مقبل هنرپژوه نیز حضور داشت به نام تالار مقبل نام‌گذاری گردید که این نام در مراحل بعدی بر روی تالار نهاده شد تا با هر بار حضور در غار، مقبل را در کنار خود احساس و جاودانه نگه داریم که با وجود مرواریدهای کف غار ستون‌های به هم رسیده و تزئینات آهکی کوچک و بزرگ با اشکال مختلف می‌توان تالار دوم را با چند طبقه از صفحات سست و به هم مرتبط یکی از تالارهای منحصر به فرد در نوع خود دانست که دسترسی به تالار مقبل مستلزم فرودی ۳۰ متری بوده که این فرود ما را به ابتدای تالار رهنمایی می‌کند.

با پیگیری و کاوش‌هایی که در مراحل بعدی برای شناسایی غار صورت گرفت یافتن تالار سوم و چهارم می‌باشد. تالار سوم که یکی از بزرگ‌ترین تالارهای ایران و قدیمی‌ترین تالار این مجموعه است و به نام تالار کردستان نام‌گذاری شد که دریاچه‌ای نسبتا بزرگ در آن قرار دارد که دریاچه به نام دریاچه خزر نام‌گذاری گردید. تالار چهارم این مجموعه که به سمت شمال و هم جهت با دهنه غار دوکچی است علاوه بر استالاگمیت‌ها و راهروها و دالان‌های متعدد دو دریاچه آب کوچک را نیز در خود جای داده که این تالار به یاد جان باختگان طوفان کاترینا، تالار کاترینا نام‌گذاری شد. وجود دریاچه‌ای زیبا و کم‌عمق به رنگی روشن با یک راهرو باریک در وسط دریاچه دلیل نام‌گذاری تالار به نام سیروان بود که نام رودخانه‌ای عظیم در قلب کردستان است.

0 دیدگاه 137 بازدید 1
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.