تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ آموزش

ما چگونه ما شدیم و غرب چگونه غرب: صادق زیباکلام

نمایشگاه امسال غرفه‌ی انتشارات روزنه بسیار شلوغ بود. بعد از یکی دو سال بالاخره کتاب صادق زیباکلام به نام «غرب چگونه غرب شد» منتشر شده بود. کتاب به اندازه‌ای مورد توجه قرار گرفت که در همان نمایشگاه به چاپ دوم رسید. چنین اتفاقی در بازار فعلی کتاب عجیب است.

این کتاب در راستای سلسله مطالبی است که زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران پی در پی در جاهای مختلف ارائه می‌کرد و هیچوقت نمی‌شد یکجا به کل این مطالب دسترسی پیدا کرد. البته در کتاب «ما چگونه ما شدیم» به تفصیل به ارائه‌ی مطالبی پرداخته بود که آن موارد بیشتر در حوزه‌ی شناخت اجتماعی ایران در طول دو قرن اخیر بود.
کتاب فعلی «غرب چگونه غرب شد» همانطور که از نامش پیداست در مورد غرب و چگونگی رسیدن ساختار آن به شکل فعلی صحبت می‌کند. همانطور که می‌دانیم اروپای فعلی در واقع بعد از دوره‌ی رنسانس شیب تندی از پیشرفت را پی گرفت که نیاز به توضیح ندارد. ولی اصل ماجرا آنجا است که چرا در دل ما ایرانیان نطفه‌ای شکل گرفته به نام «غرب ستیزی». اتکای داستان به موارد واقعی و تحلیل‌های شفاف این دید را در مخاطب ایجاد می‌کند که ستیز با غرب و بالاخص اروپا و تمدن نوی آن همگی از جهت عدم پیشرفت خود جامعه‌ی ایران است. لذا شناخت و پیگیری روند پیشرفت غرب می‌تواند ما را در راستای رسیدن به آن نقطه کمک کند که ستیز و جنگ را کنار گذاشته و برای تعامل آماده شویم.
البته که در میان عامه‌ی مردم، کسانی هستند که ستیزی با جوامع غربی ندارند ولی به هر ترتیب در میانه‌ی مردم هنوز کسانی هستند که دیدشان به غرب نگاهی است از جنس شعارهای انقلابی دهه‌ی ۶۰ و ۵۰ و به این ترتیب نیاز است که با شناسه‌هایی آشنا شوند تا این نگاه بی‌پایه و اساس کم کم کنار رفته و جای آن را معیارهای دقیق‌تری از غرب بگیرد.
اساس این کتاب زیر سوال بردن یک کج‌فهمی تاریخی از طرف ما ایرانیان است که اروپا و حتی آمریکا را کشورهایی پیشرفته می‌بینیم که با ستیز و نیزه خون ملت‌های فقیر و عقب‌مانده را ریخته و منابع آنان را به تاراج برده‌اند و حال، پیشرفت آنها تماما از صدقه سر منابع این ممالک فقیر است. این نگاه که نگاهی با پیشینه‌ی مارکسیستی است از دهه ی ۱۳۲۰ در ایران پا گرفته و در ادامه هم با جریان‌های ملی ایرانی همراه شده و شکل مدرن آن را می‌توان در انگاره‌های ضد امپریالیستی ایران بعد از انقلاب دید.
از زیباکلام «غرب چگونه غرب شد» و «ما چگونه ما شدیم» به شدت توصیه می‌شود؛ هم از جهت دستیابی به منبعی درست برای شناخت غرب و هم از جهت شناسایی حقایق تاریخی غلطی که بعد از انقلاب گروه‌های ملی‌گرا و به خصوص چپ به ایرانیان غالب کرده‌اند .

0 دیدگاه 369 بازدید 15
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.