تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ آموزش

مدل هفت لایه ای OSI | شبکه

مدل هفت لایه ای OSI:

 OSI -> Open System Inetrconnection

Application layer

لایه application ، لایه هفتم از مدل هفت لایه ای osi می باشد.

این لایه مجموعه ای از استانداردها و توابع مختلفی می باشد. بطوریکه وظیفه برقراری ارتباط با کاربر از یک سو و از سوی دیگر ارتباز با لایه های زیرین را به عهده دارد.

وقنی شما یک مرورگر وب را می گشایید این مرورگر به عنوان یک نرم افزار لایه هفتم وظیفه برقراری ارتباط با کاربر را به عهده دارد.

در واقع همان برنامه های نرم افزاری است که شما در صفحه نمایش مانیتور از آن استفاده می کنید.

 

Presentation layer

این لایه وظیفه فشرده سازی و رمزنگاری داده ها را به عهده دارد . فشرده سازی اطلاعات به منظور کاهش حجم اطلاعات ارسالی بر روی خطوط انتقال می باشد.

در این لایه قبل از اینکه اطلاعات تحویل لایه پایین تر شود می بایست بر اساس استانداردهای موجود فشرده شده و به لایه زیرین تحویل داده شود و در سوی دیگر اطلاعات دریافتی از لایه زیرین در این لایه پس از مشخص شدن قالب فشرده سازی ، از حالت فشرده و کد شده خارج شده و به لایه بالاتر تحویل داده می شود.

 

Session layer

این لایه وظیفه برقراری شرایط یک Session بین دو station نهایی را بر عهده دارد .

وظیفه تایی هویت (authentication) و برقراری یک Session  و در نهایت اتمام Session و بررسی حساب Accounting  را به عهده دارد.

پس از برقراری یک Session اطلاعات تحویل لایه ی چهارم داده می شود . به اطلاعاتی ک هاز این سه لایه گذشته و تحویل لایه ی چهارم می شود User Data گفته میشود و پس از تحویل به لایه چهارم به قطعات استاندارد شکسته شده و در واقع بسته بندی می شود .

 

Transport layer

لایه چهارم وظیفه برقرای یک ارتباط End-To-End  را به عهده دارد  . وظیفه کنترل ارتباط برقرار شده را به عهده دو Station نهایی میگذارد و آمادگی Station نهایی را برای دریافت ترافیک بررسی می کند و پس از برقراری ارتباط توسط لایه چهارم ، ترفیک هدایت خواهد شد.

User Data بهد از تحویل در بسته های استاندارد به نام سگمنت بسته بندی Encapsulation می شود . وظیفه پیگیریرسیدن یا نرسیدن بسته ها به مقصد به عهده این لایه می باشد.

 

Network layer

این لایه وظیفه مسیر یابی و هدایت ترافیک را به دارد . در واقع انتخاب بهترین مسیر در میان مسیر های متفاوت را به عهده دارد . Router به عنوان یک Device لایه سوم وظیفه مسیر یابی و هدایت ترافیک را به عهده دارد.

هدایت ترافیک در این لایه بر اساس پروتکل ها و الگوریتم های مسیر یابی متفاوتی صورت میگیرد . دراین لایه آدرس دهی بسته ها بر اساس پروتکل Ip , Ipx ,Apple Talk صورت می گیرد .

 

Data Link layaer

این لایه وظیفه مدیریت منابع سخت افزاری موجود در شبکه های Lan را به عهده دارد . در یک شبکه Lan از آنجایی که منابع سخت افزاری در یک بستر ارتباطی مشترک به تبادل اطلاعات می پردازند ، نیاز به تعریف یکسری استانداردها برای جلو گیری از تصادم و از بین رفتن داده وجود دارد ، تعریف این استانداردها در لایه دوم صورت میگیرد.

اطلاعات در یافتی از لایه بالاتردر بسته هایی به نام فریم بسته بندی می شود و آدرس دهی هر فریم بر اساس آدرس سخت افزاری Mac Address خواهد بود.

 

Physical layer

 در این لایه اطلاعات دریافتی از لایه های بالاتر تبدیل به یکسری بیتهای ۰ و ۱ شده و جهت انتقال بر روی بستر ارتباطی  ، تبدیل به سیگنال الکتریکی و یا موج نوری خواهد شد .

در این لایه هیچ پردازشی بر روی اطلاعات ارسالی و یا دریافتی صورت نمیگیرد . نکاتی که در این لایه مورد اهمیت می باشد نوع بستر ارتباطی و پهنای باند مربوط به آن و نرخ ارسال اطلاعات و نوع مدولاسیون مورد اهمیت می باشد .

کارت شبکه به عنوان یک واسط ارتباطی در این لایه ، اطلاعات دریافتی از لایه از لایه بالاتر را دریافت و پس از تبدیل به بیت های ۰ و ۱ تحویل بستر ارتباطی می دهد .

 

به فرایند اضافه شدن Header ها در هر لایه Encapsulation و به فرایند کندن آنها در هر لایه Dencapsulation میگویند

 

HACKED BY SudoX — HACK A NICE DAY.

0 دیدگاه 346 بازدید 7
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.