تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ تکنولوژی , سایر تکنولوژی ها

معرفی پلاستیک‌های سازگار با محیط زیست جهت بسته‌بندی مواد غذایی

پژوهشگران آمریکایی یک نوع پلیمر زیستی تجدیدپذیر را معرفی می‌کنند که می‌تواند جایگزین بسته‌بندی‌های مواد غذایی پلاستیکی از جنس پلیمر سنتزی شود.

مشکلات رو به رشد محیطی از جمله تحلیل سوخت فسیلی راه را برای مواد پلیمری سازگار با محیط زیست که از مواد اولیه زیستی تجدیدپذیر تولید می‌شود هموار کرده و این مواد توانسته‌اند جایگزین پلاستیک‌ها با پایه مواد نفتی گردند. موثرترین پلاستیک تجدیدپذیر زیستی پلی‌اسید لاکتیک (PLA) است که در صنعت بسته‌بندی مواد غذایی کاربرد زیادی دارد.

با این حال مضرات PLA عبارت است از: محدوده عملکرد دمایی محدود و تکیه بر فن آوری تخمیر batchwise.

استفان میلر و همکارانش در دانشگاه فلوریدا در آمریکا از پلی‌آلکالین هیدروکسی بنزوات (PAHBS) که مشتق شده از لیگنین است بهره برده‌اند. لیگنین دومین پلیمر فراوان آلی موجود در طبیعت است و دارای واحدهای متناوب آروماتیک –آلیفاتیک است.

میلر و همکارانش ۴ هیدروکسی ۳ و ۵ دی‌متوکسی بنزالدهید (C9H10O4) و وانیلین (محصول جانبی فرآیند تهیه کاغذ از لیگنین) و پلی هیدروکسی بنزن آلدهید را ترکیب کردند و (PAHBS) را تهیه کردند. خواص حرارتی PAHBS  تا حدود زیادی شبیه پلی‌اتیلن تر فتالات (PET) است که بعد از پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن سومین پلیمر پرمصرف در جهان است و در صنعت بطری‌های نوشیدنی غیر الکلی کاربرد دارد.

PAHBS نه تنها با پایه طبیعی تولید می‌گردد واحدهای مولکولی تخریب شده آن بسیار مشابه واحدهای لیگنینی می‌باشد. تخریب این پلیمر زیستی حتی ممکن است بدون نیاز به فعالیت میکرو ارگانیسم‌ها و یا کمپوست‌ها در آب دریا، دریاچه‌ها و محل‌های دفن زباله‌های شهری رخ دهد.

گروه میلر در نظر دارد شاخصه‌های تخریب طولانی مدت (PAHBS) را مورد مطالعه قرار دهند چون این پلیمر زیستی تجدیدپذیر می‌تواند موجب بهبود قابل ملاحظه‌ای در بحران زباله و انباشت پلاستیک شود.

0 دیدگاه 169 بازدید 4
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.