تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ آموزش

مفاهیم پایه برنامه نویسی به زبان ساده

آیا در خانواده یا دوستان کسی را دارید که به برنامه نویسی به عنوان شغل یا سرگرمی نگاه می دارد و از آن استفاده می کند؟ آیا به این فکر افتاده اید که آنها این برنامه نویسی پیچیده و وحشتناک را چگونه یاد گرفته اند؟ امروز می خواهیم نشان بدهیم که حتی بدون یاد گرفتن آن می شود بعضی از مفاهیم اولیه آن را درک کرد.


برنامه ها در واقع یکسری دستورات هستند که انسان به رایانه می دهد تا وظیفه ای را انجام دهد.حتی اگر شما از رایانه ها متنفر باشید یا فکر کنید هیچ چیز در رابطه با برنامه نویسی نمی دانید باید به شما بگویم که در اشتباهید چون حتی هنگامی که یک دستور پخت را خوانده اید،دکوراسیون خانه را چیده اید و یا حتی به کسی راهنمایی کرده اید تا به خانه اش برسد شما یک برنامه نوشته اید. به بیان دیگر شما لیستی از دستورات از پیش تهیه شده را پیروی کرده اید یا حتی خودتان آن را نوشته اید.

 

“اتخاذ تصمیم”

 

تقریبا تمام زبان های برنامه نویسی به طور معمول این چند دستور را برای اتخاذ تصمیم با خود دارا هستند :

IF, THEN, ELSE, FOR, and WHILE.

 

بیایید با چند نمونه ساده این دستورات را بررسی کنیم. به طور مثال لبنیات شما تمام شده و شما به مقداری حبوبات هم نیاز دارید. در قالب یک برنامه این گونه خواهد بود :

 

IF به لبنیات نیاز دارید THEN به فروشگاه مراجعه کنید

 

نوشتن دستورات با استفاده از IF ها و THEN ها به همین سادگی خواهد بود. IF اتفاقی رخ دهد THEN این دستور را اجرا کن.

 

دستور دیگر ELSE می باشد که کاربردی شبیه “در غیر این صورت” دارد.به عنوان مثال :

 

IF لبینات نیاز دارید THEN به فروشگاه مراجه کنید ELSE در خانه بمانید و ۹۰ تماشا کنید

 

مشاهده می کنید که این دستورات به سادگی قابل فهم هستند، به این فکر کنید که شما چند هزار دستور منطقی را در طول روز، در حین رانندگی، در حال خرید از فروشگاه و غیره اتهخاذ می کنید.

 

قدم بعدی روشن کردن برنامه نویسی،کاربرد LOOP ها یا تکرار ها است. LOOP ها همیشه آماده هستند تا تعدادی دستور را در زمان و تعداد خاص تکرار کنند. در این لحظه می باشد که WHILE و FOR وارد میدان برنامه نویسی می شوند. به پختن شیرینی فکر کنید; شما باید شیرینی را به مدت (FOR) بیست دقیقه در فِر بگذارید. روند استفاده از WHILE نیز به همین گونه است. ( به عنوان مثال: در هنگام (WHILE) پخت شیرینی، فِر را روشن بگذار. )


 

“ذخیره سازی انواع داده ها”

 

حال که میدانیم برنامه چگونه تصمیم ها را اتخاذ می کنند بیایید به این موضوع بپردازیم که برنامه ها اطلاعات را کجا ذخیره کرده و آن ها را از کجا می آورند.

اطلاعات در زبان های برنامه نویسی در یک دستور با عنوان متغیر (variable) ذخیره می شود که در اکثر زبان ها با عنوان مخفف شده var شناخته می شود.

 

اگر ما قصد نوشتن یک برنامه ساده و سریع برای شما را داشته باشیم، به اطلاعاتی خاص نیازمند خواهیم بود.به عنوان مثال اگر اسم شما “محمد” باشد، ما باید این قطعه از اطلاعات را در متغیر “اسم” ذخیره کنیم.اگر شما ۳۲ سال سن دارید آن را باید در متغیر “سن” ذخیره کنیم و اگر به طور مثال رنگ چشم های شما سبز می باشد باید آن را در متغیر “رنگ چشم” ذخیره کنیم. متغییر ها می توانند انواع داده مثل اعداد و نوشته ها باشند و شما می توانید آن ها را با هر اسم دلخواهی ذخیره کنید.

 


 

“عملگر ها”

 

حال بیایید بررسی کنیم که برنامه ها چگونه از این اطلاعات بدست آمده و ذخیره شده استفاده می کنند.برنامه ها از عملگر ها (Operators) استفاده می کنند، به طور مثال از: بزرگتر، کوچکتر، مساوی ، نامساوی و غیره استفاده کرده تا بتوانند اطلاعات را با هم مقایسه کرده و محاسبات را انجام دهند.

 

به عنوان یک مثال ساده برای فهم بیشتر می توانیم “ترموستات” خانه را در نظر بگیریم.به طور مثال ما می خواهیم این دستگاه را به گونه ای تنظیم کنیم که دمایش همیشه بین ۲۰ تا ۳۰ درجه بماند. پس ما به سه متغیر نیاز خواهیم داشت: درجه حرارت بالا (۳۰ درجه) ، دمای پایین (۲۰ درجه) و درجه حرارت کنونی خانه.

 

برنامه ما بدین گونه خواهد بود :

 

IF دمای پایین > درجه حرارت کنونی خانه THEN بخاری را روشن کن

 

IF درجه حرارت بالا < درجه حرارت کنونی خانه THEN خنک کننده را روشن کن

 

این ساده ترین مثال استفاده از رایانه ها برای برنامه نویسی می باشد چون می توانند دستوراتی ساده مثل این را در کمترین زمان اجرا کرده و به عمل برسانند، و اینکه می توانند برای هر دستگاهی از مایکروویو گرفته تا ریموت کنترل و غیره نوشته و اجرا شوند.

 

امیدوارم بعد از خواند این مقاله نظرتان درباره برنامه نویسی عوض شده باشد و با استفاده از منابع رایگان موجود در اینترنت درباره زبان های برنامه نویسی گوناگون بیشتر بیاموزید. با چند ساعت تمرین شما می توانید برنامه های بسیار جذاب را بنویسید و از آن لذت ببرید. شاید شما قصد خروج از کار روزانه خود را نداشته باشید اما دانستن مفاهیم پایه می تواند در عصر فناوری کمک کننده شما باشد.

 

نمونه ای واقعی از یک برنامه نوشته شده با زبان Python را در زیر مشاهده می کنید، آیا می توانید حدس بزنید چه کاری را انجام می دهد؟ نظرات خود را برای ما بفرستید :

 

High_Temperature=80

 

Low_Temperature=70

 

House_Temperature=90

 

If House_Temperature>High_Temperature:

 

print(‘Cooling down house’)

 

Else House_Temperature<Low_Temperature:

 

print(‘Heating up house’)

 

مترجم : طاده آلکسانی

منبع : Tech Talker

1 دیدگاه 226 بازدید 0
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

یک دیدگاه

  1. elahe says:

    این سایت کاملا تقلبی و کلاهبردار هست چرا که با محدود کردن تعداد پست های نویسندگان فقط مطالب سایتش رو روز به روز کامل تر می کنه بدون اینکه هیچ مبلغی به نویسنده پرداخت کنه. دوست عزیزی که تازه عضو این سایت شدید وقتتون رو هدر ندید. این سات کاملا تقلبی است و به هیچ مسئله ای هم پاسخگو نیست .
    سپاس

یک دیدگاه

  1. elahe says:

    این سایت کاملا تقلبی و کلاهبردار هست چرا که با محدود کردن تعداد پست های نویسندگان فقط مطالب سایتش رو روز به روز کامل تر می کنه بدون اینکه هیچ مبلغی به نویسنده پرداخت کنه. دوست عزیزی که تازه عضو این سایت شدید وقتتون رو هدر ندید. این سات کاملا تقلبی است و به هیچ مسئله ای هم پاسخگو نیست .
    سپاس