تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ سینما و تئاتر , هنر و ادبیات

ممیزی‌ها در مجموعه ماه و پلنگ و انصراف نویسنده و کارگردان

احمد امینی کارگردان سینما و تلویزیون درباره انصراف از کارگردانی مجموعه «ماه و پلنگ» گفت: احساس کارگردان بودن در این پروژه ندارم. دوستانی در تلویزیون هستند که به جای نویسنده و کارگردان فکر کرده و ایده‌هایشان را اجرا می‌کنند. من سال‌هاست با تلویزیون کار کرده‌ام و تا به حال چنین تجربه‌ای نداشتم که ناظر پخش روی ریتم سکانس، نورپردازی، حرکت دوربین، شخصیت‌پردازی و مواردی از این دست نظر داشته باشد و نظرش را اعمال کند.

او ادامه داد: آنچه شما می‌بینید، کاری نیست که ما به آن فکر کرده‌ایم، بسیاری از دیالوگ‌ها، مسیر قصه، بسیاری از جمله‌ها، شخصیت‌ها و روابط که با دقت و با توجه به قواعد تلویزیون طراحی شده‌اند دستخوش حذف و ممیزی شده‌اند. این موارد، مجموعه را ناقص و الکن کرده است.

کارگردان «اولین شب آرامش» گفت: من هر شب پای این سریال می‌نشینم و از حجم تغییرها شگفت‌زده می‌شوم. من و آقای سعید مطلبی نویسنده این مجموعه در نامه‌ای انصراف‌مان را از ساخت این مجموعه به تهیه کننده و مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه اعلام کردیم. با این شرایط واقعا ادامه کار ممکن نیست.

امینی افزود: می‌توانم از تعداد و شکل این ممیزی‌ها کتابی بنویسم که کمدی و خنده دار است. ممیزی به شیوه کارگردانی، مونتاژ، تصویربرداری و … که قبلا تجربه اش را نداشتم.

او ادامه داد: من این سکانس‌ها را در فضای مجازی منتشر می‌کنم تا مخاطبان متوجه شوند که حذف‌ها چقدر غیرحرفه‌ای، غرض‌ورزانه و از روی بی اطلاعی و بی‌دانشی بوده است. برای تولید یک مجموعه در تلویزیون میلیاردها تومان از بیت‌المال مصرف می‌شود، ده‌ها نفر در یک پروژه زحمت می‌کشند ولی یک نفر با دیدن هر بخش می‌تواند اعمال سلیقه کرده و روند کار را مختل کند.

توضیحات مدیر شبکه سه در خصوص سانسور برخی از سکانس‌های مجموعه

فارسیجانی در این‌باره با پاسخ‌های مختصری بیان کرد: ناظر پخش در مواردی مثل نورپردازی دخالتی ندارد و تنها درباره مسایل محتوایی است که نظر می‌دهد. وی ادامه داد: درباره این موارد هم ما راسا به اصلاح کار اقدام نمی‌کنیم بلکه نکاتی جزیی بوده است که به خود گروه فیلم و سریال شبکه و عوامل سازنده اعلام شد.

فارسیجانی با اشاره به اینکه این اصلاحات در هر قسمت تنها در حد چد ثانیه بوده است، یادآور شد: این اصلاحات در هر قسمت به یک دقیقه هم نرسید که آن هم همانطور که گفته شد با گروه فیلم و سریال و عوامل مطرح شده است.

بعضی از حذفیات باعث ابتر ماندن قصه شد.

اما آرمان زرین‌کوب تهیه کننده سریال «ماه و پلنگ» درباره ممیزی‌های انجام شده روی این سریال از طرف مدیریت پخش شبکه سه سیما، توضیح داد: همانطور که در نامه آقایان احمد امینی کارگردان و سعید مطلبی نویسنده سریال آمده است این ممیزی‌ها و اعمال نظرها وجود داشته است.

وی در واکنش به اینکه مدیر پخش اعلام کرده ممیزی‌ها در نهایت به گروه فیلم و سریال شبکه و عوامل سازنده اعلام می‌شده، یادآور شد: پخش شبکه سه سیما اصلاحاتی را از ما درخواست می‌کرد که اعمال می‌کردیم و تنها در بعضی موارد که اصلاحات مورد نظرشان به قصه لطمه می‌زد، از اصلاح خودداری می‌کردیم ولی متاسفانه در هنگام پخش با ممیزی بخش‌های ضروری قصه مواجه می‌شدیم.

تهیه کننده سریال «ماه و پلنگ» تصریح کرد: لازم بود موارد ممیزی که ما در هنگام پخش شاهد آنها بودیم توسط مدیر پخش با اینجانب مطرح و رضایت طرفین بدون لطمه به قصه جلب می‌شد. اتفاقا اگر این کار رخ می‌داد قطعا تاثیرگذاری آن روی مردمی که مخاطب اصلی سریال هستند بیشتر بود. من حدود ۱۸ سال است که در تلویزیون فعالیت دارم، در این سال‌ها روند به این صورت بوده است که وقتی مدیر گروه فیلم و سریال شبکه با توجه به اشرافش روی جزییات سریال‌ها، موارد اصلاحی از طرف پخش را رد یا تایید می‌کند دیگر اصلاحات و ممیزی خارج از این قاعده انجام نمی‌شود و دیگران دخالتی نمی‌کنند.

زرین‌کوب همچنین در واکنش به میزان اصلاحات سریال و حذفیات عنوان کرد: ممیزی‌ها و حذفیات در طول پخش سریال از ابتدا تاکنون به صورت دقیق محاسبه نشده است اما اگر این میان با عوامل سازنده تعامل بهتری شکل می‌گرفت به روند قصه هم کمک بیشتری می‌شد و داستان برای مخاطب قابل قبول‌تر بود. در واقع بعضی از حذفیات داستان باعث ابتر شدن قصه نمی‌شد.

وی در پایان سخنانش بیان کرد: اگر شکایت، اعتراض و یا گلایه‌ای از جانب کارگردان و نویسنده اعلام شده است در جهت بهبود و تاثیرگذاری بیشتر سریال برای مخاطب بوده است. لذا کارهای نمایشی ایجاب می‌کند که حساسیت‌ها در این خصوص بیشتر باشد وگرنه جای هیچ گله و شکایتی از دوستان نیست و نگرانی‌های تیم سازنده برای به ثمر نشستن زحمات شان طبیعی و به جاست.

 

0 دیدگاه 1674 بازدید 4
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.