تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ آموزش

چگونه نوشته هایمان را ساختاربندی کنیم | دسته ها و برچسبها

خیلی از نویسندگان در فضای آنلاین مفهوم «دسته بندی» و «برچسب» را با هم اشتباه می‌گیرند. اگر دسته‌بندی را به عنوان فصل‌های یک کتاب در نظر بگیریم، برچسب‌ها یا «تگ‌ها» ضمیمه‌های کتاب خواهند بود. برچسب‌ها در حقیقت کلید واژه‌های اصلی مقاله یا نوشته شما هستند، کلماتی هستند که مخاطبان‌تان را به سمت مطالعات بیشتر راهنمایی می‌کنند؛ این در حالی‌ست که دسته‌بندی موضوع کلی مطالب را به کاربران و مخاطبان نشان می‌دهد.

تگ‌ها یا برچسب‌ها کلماتی هستند که ارتباط آنها با نوشته شما به خوبی مشخص است. معمولا انتخاب بیش از ۵ کلمه به عنوان برچسب در یک نوشته لزومی ندارد. البته برچسب‌ها می‌توانند تک کلمه‌ای نبوده و شامل بیش از یک واژه باشند، مانند «شعر نو» یا «داستان کوتاه» یا «شعر کلاسیک» و…

به طور خلاصه «دسته‌ها» برای موضوع‌بندی منطقی نوشته‌ها و «برچسب‌ها» برای ساخت گروه‌هایی از مطالب مربوط به موضوعات مختلف استفاده می‌شوند.

اما چرا باید در انتخاب برچسب‌ها و دسته‌بندی یک نوشته دقت کنیم؟

تگ‌ها و دسته‌بندی‌ها ساختار و شاکله نوشته‌های شما در یک وبسایت یا وبلاگ هستند. انتخاب برچسب‌های درست به مخاطبان‌تان کمک می‌کند به راحتی بین مطالب شما در وبسایت حرکت کنند. این موضوع به‌ویژه زمانی اهمیت پیدا می‌کند که عموم مطالب شما حول محور و برای دسته‌ای خاص مانند «کسب و کار» یا «آموزش» و … نوشته شده باشند. به این ترتیب چنانچه کاربری نوشته شما را با ارزش ارزیابی کند، به راحتی از مطلبی به مطلبی دیگر رفته و در نتیجه میزان بازدید شما افزایش خواهد یافت.

در مطلب ۱۱ نکته اساسی در تولید محتوای اثر بخش، گفتیم که ممکن است مخاطبان شما برای اولین از طریق گوگل با شما آشنا شوند. استفاده درست از تگ‌ها باعث می‌شود تمام نوشته‌های شما (علاوه بر صفحه پروفایل‌تان) در صفحه‌ای جداگانه و به نام همان تگ ذخیره شده و  در نتیجه کاربرانی که در گوگل مطالبی مشابه با آنچه شما نوشته‌اید را جستجو می‌کنند، سریع‌تر با شما و نوشته‌هایتان آشنا می‌شوند.

اما چطور برچسب‌های و دسته‌بندی‌های مناسب برای مطالب‌مان را انتخاب کنیم؟

در زیر به ۷ نکته اساسی در اتتخاب برچسب‌ها و دستبه‌بندی‌ها اشاره شده است:

۱-دقت کنیم که برچسب‌ها نباید بیش از اندازه خاص باشند و باید بتوانند مجموعه‌ای از مطالب مشابه را در بر بگیرند.

۲- برچسب‌ها کلید واژه‌های اصلی نوشته شما هستند درحالی که دسته‌بندی‌ها موضوع اصلی را مشخص می‌کنند.

۳- به فرم کلمات دقت کنید. «طبیعت گردی» و «طبیعت‌گردی» برچسب‌های متفاوتی هستند و کاربران را به صفحاتی متفاوت هدایت می‌کنند. سعی کنید کلمات را در بهترین و عام‌ترین فرم‌شان به کار ببرید و یا اگر مجبورید تمام شکل‌های نوشتاری یک واژه را استفاده کنید.

۴- مطلب خود را در بهترین دسته‌بندی قرار دهید. برای یک مطلب مشخص تنها در صورت نیاز از دسته‌بندی چندگانه استفاده کنید.

۵- هیچ مطلبی را بدون دسته بندی رها نکنید. نهایتا به ۲ یا ۳ دسته‌بندی اکتفا کنید.

۶- از تگ‌های مشابه دسته‌بندی استفاده نکنید. اگر مطلبی در دسته آموزش می‌نویسید استفاده از برچسب آموزش نادرست است. بهتر ست از برچسبی مانند «زبان انگلیسی» یا «آموزش گرامر زبان» استفاده کنید.

۷- افراط و تفریط نکنید. معمولا ۵ برچسب برای یک نوشته معقول و کافی‌ست و به مخاطبان شا کمک می‌کند مطالب مرتبط شما را ساده‌تر پیدا کرده و به شما اعتماد بیشتری پیدا کنند.

0 دیدگاه 272 بازدید 7
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.