تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ طراحی داخلی

نورپردازی در طراحی دکوراسیون

پیشگفتار

شما می توان با نور پردازی، فضا را وسیع تر و یا کوچک تر نشان دهید. برای این منظور لازم است نورپردازی ها را بر روی دیوارها و کنج های محیط انجام دهید. به این ترتیب اطراف محیط روشن تر از مرکز شده و بزرگتر جلوه می کند و بلعکس.

در نورپردازی طبیعی تنها یک وسیله نورزا وجود دارد که آن هم روشنایی خورشید است و روشنایی طبیعی در واقع همان روشنایی خورشید است که گذشته از ایجاد روشنایی در زمین، مزایای بسیار دیگری نیز دارد. زندگی همه موجودات وابسته به این منبع پرانرژی است و همه هستی از روشنایی خورشید هویت می گیرند.

روشنایی طبیعی، یکی از ویژگی‌های است که یک خانه می‌تواند داشته باشد اما کیفیت روشنایی در هر قسمت خانه متفاوت است و بستگی به جهت اتاق‌ها دارد.

روشنایی مصنوعی به زبان ساده نوری است که از خورشید تابیده نشده و منابع دیگری علت پدید آمدن آن هستند. اغلب این منابع صرف دارای سیستمی الکتریکی هستند. حال از انواع نورها در یک تعریف کلی که بگذریم به ارزش واقعی روشنایی وقتی پی خواهیم برد که تاثیرات ناشی از آن را بشناسیم…

نورپردازی مناسب

شاید تشخیص این موضوع که آیا در اتاقتان نورپردازی درست و اصولی وجود دارد یا نه، در مرحله اول، کار چندان آسانی نباشد اما به‌ آسانی از آسیب های آن می‌توان به این مطلب پی برد. اگر صبح‌ها با سردرد از خواب بیدار می‌شوید، چشم‌هایتان می‌سوزد،‌هاله‌ای قرمزرنگ اطراف مردمک چشم‌هایتان مشاهده می‌شود یا اگر از همان اولین ساعات شروع روز، عادت به بدخلقی و پرخاشگری دارید، همه و همه نشانگر جای خالی نورپردازی مناسب در اتاق‌تان است؛ چرا که نورپردازی خوب سبب می‌شود در خانه خود احساس آرامش و امنیت داشته باشید.

نورپردازی باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که با فشاردادن یک کلید ساده، به‌ آسانی بتوانید روشنایی اتاق را زیاد یا کم کنید و مثلاً اتاق خود را از یک اتاق نورانی، به یک اتاق آرام با نوری مناسب تبدیل کنید.

اتاق خواب فرزندتان

اتاق خواب کودکان نیاز به طراحی نوری متفاوت از اتاق خواب سایرین دارد. اما باید حواستان باشد، این مدل را با بزرگتر شدن فرزندتان مورد تحول قرار دهید.

برای طراحی نور اتاق کودکان روش های مختلفی است. بکار بردن چراغ های مختلف برای کودکان با رنگهای جذاب و کودکانه و یا چراغ هایی که الگوها یا طرح هایی را روی سقف و دیوار می اندازند مناسب است.

نور پردازی در آشپزخانه، نشیمن ، حمام و  ورودی

آشپزخانه های امروزی با ردیفی از کابینت ها ، اجاق و یخچال جاسازی شده به موازات و در کنار دیوارهای آشپزخانه نیازمند روشی دیگری از نورپردازی هستند. در آشپزخانه های امروزی قسمت اعظم کار در آشپزخانه بر روی کابینت ها در کنار اجاق گاز و یا شیر آب و سینک ظرفشویی انجام می شود که در اغلب آشپزخانه ها همگی در کنار دیوار قرار دارند اما هنوز چراغ های سقفی از وسط سقف آشپزخانه آویزان هستند ، در نتیجه افراد اغلب پشت به منبع روشنایی و در زیر سایه خود مشغول به کار هستند و هنگام کار از روشنایی لازم برخوردار نیستند. با توجه به تحولات ساختار آشپزخانه های امروزی نسبت به گذشته ، ما در بخش هایی از آشپزخانه که اغلب محل انجام کار محسوب می شود، به روشنایی لازم نیاز داریم.

مانند روی اجاق گاز، سینک ظرفشویی و  روی کابینت ها که برای آماده سازی وسایل آشپزی و مواد غذایی مورد بکار گیرند. علاوه بر نیاز به روشنایی در این اماکن، فضای کلی آشپزخانه نیز باید از روشنایی لازم برخوردار باشد. همچنین در بسیاری از آشپزخانه ها بعضی از کابینت ها با درهای شیشه ای و به صورت ویترین ساخته شده اند تا از آنها برای به نمایش گذاشتن ظروف زیبا و تزئینی بکار گیرند. این کابینت ها نیز نیاز به نورپردازی داخلی دارند. به این ترتیب ما نیاز به یک مجموعه منابع نوری داریم که هریک به صورت جداگانه قابل کنترل باشند.

روشنایی لازم برای روی اجاق گاز در آشپزخانه هایی که دارای یک هواکش یا هود در بالای اجاق گاز هستند به آسانی توسط چراغ هواکش تأمین می شود. اگر بالای اجاق گاز، هواکش مجهز به چراغ وجود ندارد باید یک چراغ قابل تنظیم در بالای اجاق گاز نصب شود. همچنین بالای سینک ظرفشویی نیز به یک چراغ نیاز است تا شب هنگام روشنایی لازم برای شست و شوی ظروف و مواد غذایی را برای ما فراهم کند. ترجیحاً هر یک از این چراغ ها باید دارای کلید کنترل مجزا باشند تا فقط در مواقع لازم بکار گیرند.

برای تأمین روشنایی لازم بر روی کابینت از آنجا که اغلب این روی در زیر کابینت دیواری قرار دارند به آسانی می توان از چراغ های مهتابی که در زیر کابینت نصب می شوند بهره گرفت. به این ترتیب چراغ های نصب شده در زیر کابینت دیواری بی آنکه مشاهده شوند و یاسبب آزار چشم باشند روشنایی لازم را بر روی کابینت می تابانند. چنانچه کابینت زمینی عمیق باشند و روشنایی محیط به اندازه لازم درون آنها را روشن نکند برای دسترسی راحت به وسایل داخل این نوع کابینت می توان چراغ های کوچکی در آنها نصب کرد که با کلیدهای اتوماتیک کنترل شوند و با باز و بسته شدن در کابینت روشن و خاموش شوند.

نورپردازی قسمت های مختلف خانه ، نشیمن ورودی، راهروها و راه پله ها را نیز فراموش نکنید. این اماکن در هر خانه ای باید از روشنایی فراوان برخوردار باشند به خصوص راه پله ها که در حفظ ایمنی و سلامتی خانواده و میهمانان اهمیت به سزایی دارد. در اینجا ایمنی مهم تر از زیبایی است و بهترین روش نورپردازی روشن کردن مسیر حرکت و روی پلکان با چراغ هایی است که به دیوار نصب می شوند و روشنایی را به طرف پایین می تابانند. بکار بردن چراغ های دیواری کار تعویض چراغ را نیز ساده تر می کند.

نورپردازی می تواند در جهت زیباسازی و جلب توجه بیننده به سوی اشیای تزئینی و ویژگی های زیبای یک اتاق نیز باشد. برای این منظور بهترین انتخاب چراغ های قابل تنظیمی هستند که به صورت تک، دوتایی و سه تایی در بازار موجودند و پس از نصب در یک نقطه از دیوار می توان هر یک از آنها را به سمت دلخواه تنظیم کرد به صورتی که محل مورد نظر ما را روشن کند. نور این چراغ ها را می توان به آسانی بر روی یک دیوار، یک تابلو و یا یک مجسمه دلخواه تنظیم کرد و یا حتی بخشی خاص از اتاق را به وسیله آنها روشن کرد.

اتاق‌های رو به شمال

این اتاق‌ها سرد هستند، نور زننده‌ای دارند و نور مستقیم خورشید به آنها نمی‌تابد. هنرمندان نقاش بنا به عادت اتاق کار خود را رو به شمال انتخاب می‌کنند تا در نور آن، بهتر بتوانند رنگ‌ها و طیف‌های مختلف را تشخیص بدهند.

اتاق‌های رو به شرق

اولین اتاق‌هایی که با طلوع خورشید روشن می‌شوند، اتاق‌های رو به شرق هستند اما بعد از گذشت چند ساعت از وقت طلوع، سایه‌ای بلند و طولانی‌مدت بر این اتاق‌ها سایه می‌افکند و طی روز دیگر خبری از روشنایی خورشید در این اتاق‌ها نیست. بهتر است برای تعدیل‌ روشنایی شدید و خیره‌کننده آفتاب در وقت طلوع، در این اتاق‌ها روشنایی مصنوعی بکار گیرند. با این کار می‌توان در اواسط روز نیز تا حد ممکن، روشنایی طبیعی روز را به نوعی در این اتاق‌ها ایجاد کرد. این تمهید برای اتاق‌های رو به شمال هم کارآیی دارد.

اتاق‌های رو به جنوب

روشنایی و گرمای خورشید در تمام مدت روز در این اتاق‌ها وجود دارد؛ البته ممکن است طی روز و در فصل‌های مختلف، کیفیت و میزان آن اندکی مورد تحول قرار گیرد. بهتر است آشپزخانه، اتاق نشیمن و هر جایی که بنا به عادت مدت زیادی را طی روز در آنجا می‌گذرانید، رو به جنوب باشد.

اتاق‌های رو به غرب

در گرم‌ترین ساعات روز، روشنایی خورشید به این اتاق‌ها می‌تابد و وقتی که روشنایی شدید است، چشم را آزار می‌دهد. بعدازظهرها در این اتاق‌ها سایه می‌افتد و روشنایی خورشید، ملایم‌تر می‌شود.

نور اتاق خواب بزرگسالان

روشنایی خوب در اتاق خواب، به شما این امکان را می‌دهد کــه بعد از یــک روز سخــت کاری، خوابـــی راحــت داشته باشید. البته این را فراموش نکنید که منظورمان این نیست که اتاق خواب باید تاریک باشد تا خوب بخوابید، چون در این صورت، صبح روز بعد برای پوشیدن لباس مشکل پیدا می‌کنید و ممکن است با جوراب‌های لنگه به لنگه سر کار بروید!

بهترین روشنایی برای اتاق خواب، روشنایی کنار تختخواب است که برای مطالعه و حتی دیدن تلویزیون خوب است و حتی اگر هم‌اتاقی شما بخواهد بخوابد، چشمانش را آزار نمی‌دهد. می‌توانید برای روشنایی کنار تختخواب‌تان آباژورهای کنار تختی بکار گیرید یا نوری را در قسمت بالایی تخت خود تعبیه کنید یا روشنایی‌های دیوارکوب در اتاق خود نصب کنید

جایگاه نورپردازی در ساختمان

زندگی در ساختمان‌های سربه فلک کشیده امروزی، همواره در پرتوهای جانفزای روشنایی خورشید قرار ندارد

امروزه به خصوص نقش این علم در معماری داخلی بسیار مهم و جذاب می‌نماید. با افزایش کارآیی صنعت برق و امکانات تکنولوژیک مربوط به آن،بکار گیری از محصولات وابسته به آن نیز رشد چشمگیری داشته است؛ چنانکه باید اذعان داشت روشنایی راه را برای یک تحول در شناخت و طراحی معماری باز کرده است.

در بررسی‌های انجام شده پیرامون بکار گیری افراد از روشنایی و چگونگی نور پردازی منازل مسکونی خود، اطلاعاتی راه‌گشا به دست آمده است که راه را برای راهنمایی تولیدکنندگان، طراحان و نهایتا استفاده‌کنندگان باز می‌کند یا باعث سوق دادن آنان به سمت بکار گیری از منابع نوری مطلوب و راهنمایی تولید‌کنندگان، طراحان و نهایتا استفاده کنندگان باز می‌کند و یا باعث سوق دادن آنان به سمت بکار گیری از منابع روشنایی مطلوب و راهنمایی عموم به بکار گیری درست از منابع در اختیار می‌شود.

حفظ روشنایی

به منظور اطمینان از اینکه شدت روشنایی مورد نظر همواره تامین می‌شود، باید تدابیری برای حفظ شدت روشنایی، تعمیر و نگهداری و تمیز کردن چراغ‌ها اتخاذ شود. شدت روشنایی نباید هرگز به کمتر از ۸۰ درصد مقدار توصیه شده افت کند. در طراحی‌های خوب روشنایی، برای جبران تقلیل نوردهی که بر اثر کهنگی چراغ و گرد آمدن آلودگی روی چراغ‌ها به وجود آمده، شدت روشنایی اولیه بیشتر از مقدار لازم در نظر گرفته می‌شود.

کنترل خیرشدگی

به منظور پیشگیری از ایجاد خیرگی ناراحت کننده چشم، ناشی از منابع نوری، درخشندگی آنها در زاویه‌های دید معمولی باید محدود شود. چراغ های بدون پوشش باعث ایجاد خیرگی ناراحت کننده چشم می‌شوند؛ زیرا درخشندگی آنها بنا به عادت خیلی زیاد است. این امر در مورد چراغ های فلورسنت بدون پوشش در حالتی که کار مداوم در زیر روشنایی این چراغ ها مورد نیاز است نیز صادق است.

چراغ‌هایی همانند چراغ فلورسنت از نوع بلند با پایه‌های باریک بدون بکار گیری از وسایل کنترل چشم از قبیل پخش‌کنندهای منشوری یا شبکه‌ای به کار می‌روند. با این حال در حالی که مدت زمان قرار‌گرفتن در زیر روشنایی چراغ های فلورسنت بدون پوشش برای مثال در راهروهای اتاق استراحت و غیره کم باشد، بکار گیری از آنها قابل قبول است.

انعکاسات ناخواسته: برخی از انعکاسات ممکن است در کارآیی یا راحتی اشخاص اختلال ایجاد کنند؛ مثلا انعکاس روشنایی از روی براقی که روی آنها مطالبی نوشته شده است، بنا به عادت این امر خارج از کنترل طراح روشنایی است؛ زیرا این مساله به وضعیت قرارگیری ناحیه تامین روشنایی نسبت به منبع نوری بستگی دارد.توزیع روشنی روی داخلی اصلی: علاوه بر کنترل درخشندگی منابع نوری، روشنی سطح داخلی اصلی از قبیل دیوارها، سقف‌ها و غیره از طرق زیر حاصل می‌شود:

در نظر گرفتن ضرایب انعکاسی مناسب

۱- تامین روشنایی مناسب

۲- انتخاب مستقیم روشنایی

۳- روشنایی غیرمستقیم

۴- محل قرارگیری چراغ‌ها

۵- رنگ و ترتیب رنگ‌ها

۶- روشنایی طبیعی در معماری و معماری داخلی

0 دیدگاه 163 بازدید 10
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.