تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ خانواده , سبک زندگی

چند تکنیک افزایش عزت نفس در کودکان

عزت نفس، بازتابی از برآورد فرد از ارزش‌های خود می‌باشد. در واقع، درک و باور فرد از ارزش، اهمیت خود و اعتقاد به توانایی‌ها و احساس شایستگی، عزت نفس هر فرد را نشان می‌دهد. از آنجا که این احساس می‌تواند هم در جنبه تحصیلی، هم در جنبه بهداشت روان و سلامت ذهنی کودک تاثیر داشته باشد، نیاز است که والدین تکنیک‌های تقویت کننده آن را بدانند و برای کودکان خود بهکار ببرند. در اینجا ما چند تکنیک موثر را معرفی می‌نماییم:

_سعی کنید طرفدار و حامی همیشگی و اصلی پیشرفت‌ها و موفقیت‌های کودکان‌تان باشید؛ این فعالیت‌ها می‌توانند یک برنامه ورزشی باشد که کودک‌تان در آن شرکت می‌کند، یا یک پروژه کلاسی و مدرسه‌ای باشد.

_علاقه خود را به کودک‌تان، به طور غیرمشروط نشان دهید. پذیرش و عشق شما نباید بسته به رفتار یا مورد خاصی در کودک باشد. به این صورت او احساس می‌کند همیشه کسی هست که در شرایط سخت نیز حامی او است و دوستش دارد.

_به او آموزش بدهید که همیشه به خودش افتخار کند و در مقابل تحقیر دیگران، محکم و با احترام ایستادگی کند.

_کودک خود را تشویق کنید تا به جای دنباله‌روی از آرزوها و برنامه‌های دیگران، به دنبال علایق و خواست‌های خودش باشد و استعدادهای فردی خودش را دنبال کند.

_شما نمی‌توانید کودک خود را از ناکامی‌ها و مشکلات زندگی حفظ کنید، از این رو، باید نحوه روبرو شدن با مشکلات و ناکامی‌ها را به وی آموزش دهید.

_نمونه خوبی برای کودک باشید. وقتی خودتان در مقابل مشکلات و مسائل شخصی خود، آرام، محکم و با اعتماد به نفس رفتار می‌کنید، به کودک خود نیز به طور غیرمستقیم همین رفتار را آموزش می‌دهید.

_مراقب کلامی که به کار می‌برید باشید. کلمات قدرت دارند، از این رو، لغاتی را برای او به کار ببرید که به وی اعتماد به نفس می‌دهد و باور به خودش را تقویت می‌کند.

_شما می‌دانید کودک باهوش، زیبا و منحصر به فردی دارید، ولی آیا خودش نیز این را می‌داند؟ فشارهای بیرونی، گاه تحقیر یا بازخورد منفی همکلاسان… ممکن است پیام‌هایی را به او منتقل کند که مثبت نباشند و اعتماد به نفس او را پایین بیاورند؛ بنابراین، خصائص پسندیده‌ای که در کودک خود می‌بینید را به او یادآوری کنید.

_به او گوش بدهید، از ایده‌ها یا پیشنهادهایی که می‌دهد استقبال نمایید و به آنها توجه کنید. اگر به او باور داشته باشید، او نیز به خود باور خواهد آورد.

_برچسب و نام‌های بد به کودک ندهید.

_اجازه دهید مشکلاتش را خودش حل نماید، ولی به او اطمینان بدهید که در صورت نیاز کمکش خواهید کرد.

_او را با هیچکس دیگری مقایسه نکنید.

_وقتی قانونی برای کودک وضع می‌کنید خود نیز به آن عمل نمایید.

_زمانی که به کودک اجازه انتخاب می‌دهید، به انتخابش نیز احترام بگذارید.

_اجازه بدهید که احساس شایستگی در او رشد کند برای این کار می‌توانید کارهایی که امکان انجامش را به تنهایی دارد را خودش انجام دهد درعین حال به دیگران نیز کمک کند و مسئولیت‌هایی را نیز در انجام کارهای منزل، یا کارهای شخصی‌اش بپذیرد.

1 دیدگاه 179 بازدید 3
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

یک دیدگاه

  1. monaph says:

    بسیار عالی بود…

یک دیدگاه

  1. monaph says:

    بسیار عالی بود…