تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ سبک زندگی , سفر و گردشگری

کاخ ساسانی بهترین مکان برای دیدن هنر باستانی ایران

کاخ ساسانی سروستان کجاست؟ کاخ ساسانی یکی از آثار مخروبه‌ی مربوط به زمان بهرام گور ساسانی است که به خوبی می‌توان هنر باستانی ایران را در آن مشاهده کرد.
کاخ‌ها همواره نمایش دهنده‌ی شکوه و عظمت حکومت‌ها در ادوار مختلف بوده است. کشور ایران سلسله‌ها و قدرت‌های زیادی را به خود دیده، بنابراین امروزه میراثی غنی از گذشتگان به ما ارث رسیده است. کاخ‌ها بخشی از این میراث گران‌بها به شمار می‌روند.

کاخ ساسانی سروستان بنایی به جامانده از سلسله‌ی ساسانی است که با گشت و گذار در آن می‌توان به خوبی شکوه دفن شده از گذشته را در آن مشاهده کرد.

کاخ ساسانی بهترین مکان برای دیدن هنر باستانی ایران+تصاویر

معرفی

مجموعه‌ی ۲۵ هکتاری کاخ ساسانی سروستان به وسیله‌ی «مهر نرسی»، وزیر مشهور «بهرام گور» ساسانی با استفاده از مصالحی همچون سنگ و گچ ساخته شده است. بنای کاخ ایوانی مربعی در مرکز دارد که طول و عرض آن به ۱۳ و ارتفاع آن به ۱۸ متر می‌رسد. در این بین باید به گنبد آن در مرکز و حیاط هم اشاره کرد که فرمی خاص به این بنا داده است.

ایوان مرکزی کاخ ابتدا به تالار اصلی و سپس به چهار حیاط وصل می‌شود. در سمت دیگر اما دیوار جنوبی تالار مرکزی به یک ایوان جانبی در بیرون از تالار اصلی منتهی می‌شود.
به شمال کاخ که نگاه کنیم، ایوانی را می‌بینیم که با استفاده از چند پله به محوطه‌ی بیرون کاخ دسترسی می‌یابد. برخلاف ایوان شمالی، ایوان شرقی اما به تالار مرکزی و بخش‌های دیگر کاخ متصل می‌شود. در دو طرف این بنا دو اتاق باریک به همراه طاق گهواره‌ای قرار گرفته است.

برای قرار گرفتن گنبدها (قدیمی‌ترین گنبد آجری ایران) روی بنا از فیلپوش, (یکی از روش‌های «گوشه سازی» برای تغییر مقطع «چهارگوش» دیوارها به «گِرد» برای ساخت طاق یا گنبد بر روی دیوار) استفاده کرده‌اند. علاوه بر گوشواره‌ها از ستون‌هایی هم برای نگه داشتن گنبدهای مدور و سقف استفاده شده است تا فرم نهایی کاخ تکمیل شود.

تاریخچه کاخ ساسانی

کاخ ساسانی بهترین مکان برای دیدن هنر باستانی ایران+تصاویر

کاخ ساسانی یکی از بهترین معماری‌های باستانی ایران را به نمایش می‌گذارد تا صحه‌ای بر هنر و نبوغ ایرانی باشد.

برای مدت‌ها تصور می‌کردند که قدمت کاخ ساسانی سروستانی به دوره‌ی هخامنشی باز می‌گردد، اما در در حدود سال ۱۹۱۰ میلادی «ارنست امیل هرتسفلد»،(باستان‌شناس و ایران شناس آلمانی) با توجه به شواهدی از تاریخ طبری قدمت آن را برای زمان پادشاهی بهرام پنجم ساسانی ذکر کرد. البته هنوز با قاطعیت مشخص نیست که تاریخ بنا به کدام دوره می‌رسد، اما اغلب باستان‌شناسان حدس هرتسفلد را درست می‌دانند.

بنای مذکور در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ به شماره ۲۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس

استان فارس، ۹ کیلومتری جنوب غربی شهرستان سروستان، مسیر منتهی به روستای نظرآباد

دسترسی

کاخ ساسانی بهترین مکان برای دیدن هنر باستانی ایران+تصاویر

به دلیل هوای مطبوع، بهترین زمان برای دیدار از این کاخ فصل بهار است. به طور کلی در این مدت استان فارس بسیار زیبا به نظر می‌رسد. قبل از اینکه عزم سفر به این منطقه و مشاهده‌ی کاخ را کنید، بد نیست بدانید هیچ گونه امکانات رفاهی اعم از رستوران، بوفه و سرویس بهداشتی در اطراف این مجموعه وجود ندارد، بنابراین شما نیاز دارید حتی آب آشامیدنی را هم به همراه خود ببرید.

نکته‌ی تاسف برانگیز اینکه برای کسب اطلاعات از تاریخ و وضعیت کاخ هم هیچ گونه تابلویی وجود ندارد. اگر بخواهیم این تاسف را کامل کنیم باید بگوییم که حتی تابلویی که مسیر شیراز به سروستان را مشخص کند نیز وجود ندارد.

با تمام این مشکلات بدون شک رنج سفر و تماشای این کاخ ارزشش را دارد. اگر در طول شب بتوانید از بنا دیدن کنید، علاوه بر خود کاخ می‌توانید از تماشای آسمان زیبا و پرستاره‌ی شب هم لذت بسیاری ببرید.

0 دیدگاه 131 بازدید 6
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.