تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ خانواده , سبک زندگی , ورزش و سلامت

کودکانتان را هرگز تاب ندهید!

چرخاندن و تاب دادن کودک از ناحیه دست شاید سرگرمی جالب و بی‌خطری به نظر برسد اما کارشناسان درباره عواقب این حرکت که منجر به آسیب‌های دردناک در کودکان می‌شود هشدار داده‌اند.

کودکان پیش دبستانی، در فاصله سنی یک تا چهارسال، رباط‌های (لیگامان) سست و شلی دارند و استخوان‌هایشان هنوز از استحکام کافی برخوردار نیست، به عبارت دیگر آنها بیشتر در معرض پولد البو (pulled elbow) یا نیمه دررفتگی سر استخوان رادیوس هستند و نسبت به ایجاد چنین شرایطی آسیب‌پذیرترند.

بنا به گزارش بنیاد «نمورس» ویژه رسانه‌های بهداشتی کودکان، هر چقدر بچه‌ها بزرگ‌تر می‌شوند بدن آنها در برابر آسیب مقاوم‌تر می‌شود و احتمال عارضه پولد البو در آنان کاهش می‌یابد. آرنج قسمت بالا و پایین استخوان دست را به هم متصل می‌کند، رباطی که سر استخوان رادیوس را در قسمت آرنج احاطه کرده در کودکان سست است و احتمال پارگی بیشتری دارد.

البته عارضه «پولد البو» در موقعیت‌های مختلف ممکن است رخ دهد از جمله بلند کردن بچه از روی زمین با گرفتن دست او، طرز خوابیدن نادرست در رختخواب، محکم گرفتن و کشیدن دست کودک برای عبور از خیابان و یا جوی آب می‌توانند باعث بروز این عارضه شوند. با وجود دردناک بودن این عارضه در اغلب اوقات خسارت‌ها و پیامدهای بلند مدتی را برای کودکان به دنبال ندارد، اما مراجعه به پزشک در صورت بروز هر گونه کشیدگی دردناک ضروری است.

یک جراح ارتوپد می‌گوید هر گونه کشیدگی ناگهانی و فشار به اندام‌های فوقانی کودک به طور بالقوه موجب آسیب دیدن مفاصل فوقانی او خواهد شد و این موضوع فقط منحصر به چرخاندن و تاب دادن کودکان در هوا نیست، او در عین حال که احتمال وارد شدن آسیب مستقیم به شانه و مفصل آرنج بر اثر چرخاندن کودک در هوا را موثر می‌داند، به‌طور کلی به والدین توصیه می‌کند تا در هنگام مشارکت در بازی ها و جست و خیزهای کودکانه دقت بیشتری کنند.

با این حال شما نمی‌توانید از ترس چنین عارضه‌ای کودک خود را بسته‌بندی کنید تا خطری او را تهدید نکند، تنها کاری که باید انجام دهید این است که در هنگام بازی و تفریح با کودکان‌تان دقت بیشتری داشته باشید و به این نکته توجه کنید که مفاصل کودک در حال شکل‌گیری است و هر گونه فشار می‌تواند تأثیرات مخربی روی آن داشته باشد.

از جمله مهم‌ترین علامت این وضعیت آن است که کودک دستش را اصلا نمی‌تواند حرکت دهد و اگر از او بخواهید با دستش چیزی را بگیرد خواهد گفت: من نمی‌توانم دستم را حرکت دهم.

0 دیدگاه 147 بازدید 7
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.