تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ تکنولوژی , گجت

گجت چیست ؟

این روزها با پیشرفت تکنولوژی، مجلات و رسانه ها، طبیعتا واژه گجت بارها و بارها به چشمتان خورده است و خود پرسیده اید که معنی گجت چیست؟ و کنجاو هستید بدانید، البته گفته می شود شاید بیشتر ما با شنیدن این واژه “گجت” به یاد کارتن تماشایی و پرطرفدار کارگاه گجت بی افتیم.

اگر بخواهیم گریزی بر تاریخچه واژه گجت داشته باشیم، منابع و مطالب زیادی وجود دارد. برخیاز نویسندگان ریشه این واژه را به کلمه فرانسوی “gâchette” به معنای قطعه ای مکانیکی (ماشین) نسبت می دهند و برخی دیگر آن را اختراع شرکت Gaget که سازنده مجسمه آزادی است میدانند.
نکته جالب واژه گجت این است که دریانوردان قرن نوزدهم میلادی هرچیزی که نامش را فراموش می کردند، گجت صدا می زدند. بنابراین دریانوردان قرن نوزدهم جز اولین کسانی بودند که این واژه را بکار میبردند. واژه ای شبیه به واژه “چیز” در زبان فارسی ما ایرانیان که وقتی کلمه ای را فراموش می کنیم از آن استفاده می کنیم. واژه گجت همچنان ادامه پیدا کرد تا که نیروی هوایی انگلستان در جنگ جهانی اول به اختراعات خود، گجت نام داد و از آن پس معنا و مفهوم جدیدی برای این واژه “گجت” شکل گرفت.
با توجه به تحقیقات انجام شده صحیح ترین تعریف برای واژه گجت : به ابزار، وسایل و تجهیزات کوچک و تازه‌ اختراع شده گفته می‌شود که در آنها فناوری نویی بکار رفته باشد. گجت ها معمولا بسیار گرانقیمت می باشند زیرا انجام کارها با آنها لذت بخش تر است و خیلی جالب به نظر می رسد. گجتها می توانند انجام کارهای سخت و دشوار را برای ما آسانتر کنند.
با دقت به اطراف خود نگاه کنید، از گوشی موبایل، لپ تاپ و تب لت گرفته تا چاقوهای چندکاره، هرکدام یک گجت هستند. گجت ها روز به روز بیشتر در زندگی ما جا باز می کنند به صورتی که جزئی از زندگی ما را شامل می شوند و ما بر روی ان ها حساب باز میکنیم و اگر در دسترس ما نباشند به مشکل بر خواهیم خورد.
گجت ها در وب نیز کاربرد زیادی دارند ابزارک‌ها امکاناتی هستند که در کادرهای کوچک در صفحات سایت قرار می‌گیرند مثل : نمایش آب و هوا، نمایش ساعت و نمایش دیکشنری آنلاین … .

0 دیدگاه 169 بازدید 10
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.