تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

دسته ها :‌ تکنولوژی , سایر تکنولوژی ها

Kounotori برای جمع‌آوری زباله‌های فضایی به مدار زمین اعزام شد

روز جمعه ۹ دسامبر در  ساعت ۱۳:۲۷ دقیقه اولین دستگاه زباله جمع‌کن فضایی روانه جو زمین شد! این زباله جمع‌کن که کانوتوری (Kounotori) نام دارد به همراه یک فضاپیمای غول پیکر مجهز به کمند ۷۰۰ متری روانه مدار زمین شد تا زباله‌های فضایی موجود در مدار زمین را جمع‌آوری و به ناحیه‌ای دورتر از مدار زمین هدایت نماید.

کانوتوری که یک نام ژاپنی و به معنای لک‌لک است از تعداد زیادی رشته آلومینیومی و فولادی و با همکاری یک شرکت سازنده تورهای ماهیگیری تولید شده است. هدف این دستگاه کاهش سرعت و همچنین خارج نمودن زباله‌های موجود در مدار زمین و انتقال آنها به بخشی دورتر از سیاره زمین می‌باشد.

japansunmann

بر اساس تخمین‌ها از مدت ۵۰ سال پیش تاکنون که فعالیت‌های فضانوردی انسان آغاز گردیده بیش از ۱۰۰ میلیون زباله فضایی تولید و در جو رها شده‌اند. اغلب این زباله‌ها بقایای تجهیزات متروکه فضایی، ابزارها و قطعات موشک، ماهواره‌های کهنه و همچنین سلاح‌ها و ماهواره‌های تست شده هستند و قرار است که کانوتوری آنها را در مسیری بسیار دورتر از جو زمین بسوزاند.

spacejunk

زباله‌های فضایی موجود در جو در برخی مواقع با سرعت‌هایی بالا تر از ۲۸ هزار کیلومتر در ساعت در حال حرکت هستند و این موضوع می‌تواند برای تجهیزات فضایی و ماهواره‌های سالم موجود در جو زمین و همچنین فضانوردان حاضر در ایستگاه‌های فضایی خطرآفرین باشد. گفتنی است که این فضاپیمای ژاپنی علاوه بر حمل کانوتوری برخی تدارکات چون آب، باتری و بسته‌های غذایی را برای فضانوردان موجود در آزمایشگاه مدارگرد ارسال خواهد کرد.

0 دیدگاه 77 بازدید 0
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.