تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این لحظه می باشد

لین استارتاپ یا نوپای ناب
دسته ها :‌ کسب و کار

Lean Startup یا نوپای ناب

مفهوم Lean Startup به شکلی که امروز بین کارآفرینان رایج است نخستین بار توسط اریک ریس (Eris Ries) مطرح شد. ریس که از کارآفرینان مطرح در امریکاست، استارتاپ را سازمانی تعریف می کند که خود را وقف تولید محصولی جدید در شرایط عدم قطعیت کرده است. شاید بهترین و عمومی ترین استعاره از استارتاپ عنوان “ورود به جاده ای مه گرفته” باشد؛ چالشی که در آن بنیانگذاران به همراه تیم خود، تلاش می کنند در محیطی ناشناخته مسیری به سوی موفقیت باز کنند.

رویکرد Lean Startup (یا نوپای ناب!) کارآفرینان را تشویق می کند که به جای هدر دادن وقت برای ارائه طرح های کسب و کار پیچیده و وزین! سعی در اعتبار سنجی، آزمون و خطا و یادگیری درباره محصول و چشم اندازشان داشته باشند.

در این رویکرد با واژگان و اصطلاحاتی خاص بر می خوریم که بخش جدا نشدنی و در حقیقت جزء اصول Lean Startup هستند:

۱- MVP یا Minimum Viable Product: ام وی پی “محصول حداقلی” یا “حداقل محصول با ارزش و قابل ارائه” است. با استفاده ار MVP ارزش ها و چشم انداز خود را در بازار تست می کنیم. در حقیقت MVP محصولی است که با کمترین هزینه و زمان ساخته شده، به پذیرنده های اولیه ارائه می شود و هدف از ساخت آن یادگیری درباره بازار است. این که مشتریان به MVP و ارزش اصلی آن چگونه واکنش می دهند نقشی بسیار مهم در تببین راهبردها و فرهنگ استارتاپ خواهد داشت.

۲- A/B Testing : تست A/B روشی است که با استفاده از آن می توانیم رفتار کاربران در برخورد با ارزش ها و نسخه های متفاوت محصول را سنجیده و با ایجاد تغییراتی کوچک میزان اثربخشی کمپین های تبلیغاتی، استراتژی ها و … را در روند پیشبرد کسب و کارمان بهبود ببخشیم. در A/B Testing دو نسخه از محصول را که تنها در یک پارامترها با هم اختلاف دارند به صورت تصادفی به کاربران متفاوت (به صورت تصادفی)نشان می دهیم و با بررسی واکنش آنها به این نسخه ها درباره تغییر یا عدم تغییر ویژگی های محصول تصمیم گیری می کنیم.

۳- Pivot : Pivot کردن ترسناک ترین بخش کار روی یک استارتاپ است. پیوت ، تصمیم گیری کردن درباره ادامه راه یا تغییر مسیر است. در Pivot با تست MVP ها در بازار و بررسی بازخورد مشتریان نسبت به محصول، درباره ادامه راه به شکل فعلی و یا چرخش و تغییر مسیر تصمیم می گیریم. این چرخش می تواند در مواردی کوچک مثل تکنیک ها یا مواردی اساسی تر مانند استراتژی و یا حتی چشم انداز پیش رو باشد.

۴- چرخه ساخت – اندازه گیری – یادگیری یا Build-Measure-Learn: این چرخه در حقیقت پروسه تولید MVP، تست و اندازه گیری باخوردها و بازتولید محصول براساس یادگیری های به دست آمده است. Lean Startup با تشویق کارآفرینان به کوچک شروع کردن، تلاش می کند پروسه تولید ام وی پی، اندازه گیری و یادگیری را سرعت ببخشد.

در Lean Startup هدف سرعت بخشیدن به چرخه تولید، یادگیری و بهبود محصول و در نتیجه سرعت بخشیدن به توانایی استارتاپ در رفع نیاز مشتریان است. در لین استارتاپ یاد میگیریم چطور کسب و کارمان را هدایت کنیم، چه وقت Pivot کنیم و مسیر خود را تغییر دهیم. در این پیوند می توانید بیشتر درباره Leans Startup بخوانید.

0 دیدگاه 197 بازدید 10
آیا شما هم به نویسندگی علاقه دارید؟

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهی ثبت نشده است.